Ramazan ayı geldi çattı yine… Ve yine kocaman iftar sofraları hazırlamanın heyecanı sardı. Fırından alınan sıcacık pidenin kokusu tüm mutfağı sarmışken nasıl mükellef bir sofra hazırlamasın ki insan envai çeşit iftariyelikle?

Geçen yıl iftarla ilgili mekan önerileri yapmıştım ancak bu yıl sizleri mutfağa sokuyorum. Size bunca ev davetiyle ilgili sofra hazırlamış, örnekler sunmuşken bu kez iş başa düşsün. Bakalım Ramazan’ ı ve tüm nimetlerini başrole koyduğumuz nasıl sofralar çıkacak ortaya.
Öncelikle dekorasyonun ana teması gelenek göreneklerden ve ciddi bir kültür mirasından yola çıktığı için otantik olmalı. Koyu renk ve mesela şal desenli örtüler peçeteler işinizi görecektir. Standart mumlar ve şamdanların yerini mutlaka yine koyu renk, belki eskitme, çokça Fas stili kandillere bırakmalı.

Ramazan artık yaz mevsimine rastlıyor, serin iftarlar için balkon, teras veya bahçeyi tercih ederseniz aşırıya kaçmış olabileceğiniz yemekten sonra bu tarz dinlenme köşeleri yaratbilirsiniz. Hatta evde nargileniz varsa bu köşeye onu da konuşlandırırsanız hiçbir eksiğiniz kalmamış olur.
Bu küçük paketler de ne derseniz; Osmanlı’ nın çok sevdiğim ama günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği olan “diş kirası” olarak özetleyebilirim. Diş kirası Osmanlı’ da gerek sarayda gerekse halk arasında zengin kişiler tarafından büyük iftar davetleri verilirmiş. Bu davetlere ihtiyaç sahipleri ve yoksul kişiler de geldiğinden davet sahibi para yardımında da bulunmak istermiş. Ancak doğrudan para vermek uygun kaçmayacağından davet sahibi gelenlere teşekkür amaçlı ve onların sevap işlemesine vesile olduğu için, ve gelenler “yemek yiyip dişlerini eskittiği için” kadife keseler içinde gümüş veya altın akçeler dağıtılırmış. Bu zamanla tespih, bir kavanoz reçel, lokum, hurma gibi hediyeliklere de dönüşmüş. Ne kadar zarif ve iyilik yaparken karşındakini de incitmemeye titizlenen bir gelenek…  

Dolayısıyle siz de minik kutular, keseler içinde hurma, lokum gibi ikramlıklar hazırlayabilirsiniz hediye verilmek üzere.

İftar sofrası şerbetsiz olmaz tabii ki, mutlaka bir çeşit şerbet servis edilmeli.

Şimdilerde her organizasyonda yer alan şeker büfelerinin Ramazan versiyonu bu şekilde hazırlanabilir. Kuruyemişler, taze meyveler, lokum, hurma, macun gibi içeriklerle şimdinin trendine özgün bir yorum katabilirsiniz.

Ramazan sofralarınızı benimle paylaşmayı unutmayın, dilerseniz decorideatr@gmail.com a mail atın, dilerseniz Twitter veya Instagram hesaplarımda mentionlayarak haberdar edin, ben de güzel sofralarınızı herkesle paylaşayım. 
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It