Bu yazıyı yayınlamadan 2022′ yi bitiremezdim.. Daha önce yine başka bir marka için yine öğrenciler arasında yapılacak bir ev tekstili yarışmasında jüri üyeliği yapmıştım. Ancak pandemi koşulları malum, tüm süreçler online ilerlemişti. Bu kez farklı oldu.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) benimle iletişime geçerek tekstil öğrencilerinin ev tekstiline olan ilgisini ve dikkatini çekmek için 12. kez gerçekleştirilen Ev Tekstili Tasarım Yarışması ‘nın bu yılki jürisinde yer almamı istedi. Öğrencilerin yeri bende her zaman ayrıdır. Onlarla ilgili düzenlenen özellikle de böyle motive edici yarışmaları, organizasyonları çok değerli buluyorum. Dolayısıyla bu teklif de gelince yıllardır ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren biri olarak seve seve destek olmak istedim.

utib

Düzenlenen bu organizasyonda adaylar öncelikle aylar süren bir dizi eğitim ve hazırlık döneminden de geçti. Ki çok daha profesyonel hazırlanmalarını sağlayacak, yaratım süreçleri açısından da çok destekleyici olduğunu düşünüyorum. Sponsor üreticiler tarafından verilen bu eğitimler ve üretim tesisi gezileriyle yarışmacılar vizyonlarını genişletti. UTİB’ i ve sponsor firmaları can-ı gönülden tebrik ediyorum bu girişimleri için çünkü önümüzdeki yıllarda ülkemizin dünyada tasarım açısından da çok iyi yere gelmelerini sağlayacak bu tip organizasyonlar.

Final gününden 2 hafta kadar önce yarışmacıların çizimleri ve sunumları, portföyler halinde tarafımıza ulaştı. Hangi tasarımın kimin olduğu belirtilmeden koleksiyonlar hakkında fikir sahibi olduk. Yarışma finali Bursa Montania Hotel‘ de düzenlendi. Bizzat orada bulunarak bu kez tasarımcılarından portföylerinin sunumlarını izledik. Hazırlanan bir tasarımın sunumu da çok kritik bir noktadır, bazen çizimden çok onu aktarış biçimi feth eder gönülleri.  Biz de bu sunumları tek tek dinledik. Pırıl pırıl gençler müthiş güzel fikirlerle çok ciddi emekler vererek hazırlanmışlar. Öncelikle hepsini bu cesaret ve emeklerinden dolayı tebrik ediyorum bir kez daha. Sonrasında jüri olarak son oylarımızı kullandık ve hesaplamaların yapılması için zarflarımızı teslim ederek öğle yemeğine geçtik.

Ödül töreninde kazananlar şu şekilde oldu. 1. Sevda Kanalcı – Favale Projesi   2. Nursima Bingöl – Algae Projesi  3. Duru Dodanlı – Metamorphosis Projesi. Hepsi de farklı yönleriyle beni etkilemişti. Sektörümüzün geleceği adına böyle başarılı tasarımcıları dünyamıza kattığımız için çok mutluyum. Hepsine aydınlık bir gelecek diliyorum.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It