Haziran ayının gelmesiyle beraber düğün dosyamıza son hız devam ediyoruz. Bugün Türkiye’ nin profesyonel anlamda ilk gerçek wedding planner’ ı ile tanıştıracağım sizi. Aslında röportaj önceki hafta gerçekleşti, Instagram’ dan takip ettiğiniz üzere, ancak kayıttan çözümleme yapmak o kadar vakit alıyor ki o araya illa başka yazılar da giriyor 🙂

İşte, Sevda Taşçı ile keyifli söyleşimiz ve insanı kucaklayan bir sıcaklıkta ve gusto sahibi birine yakışan zevkte dekore ettiği ofisi…

Decoridea: Sevda Taşçı’ yı tanıyalım öncelikle.

Sevda Taşçı: 1,5 yıl Conrad Hilton Hotel’ in cluster satış ofisinde yer aldım, ardından 1 yıl Four Seasons Bosphorus’ un açılışını yaptık. Bunlar dünya çapında büyük markalar elbette ama onun öncesinde benim ciddi bir backgroundum var. İstanbul Üniversitesi turizm bölümünü bitirdiğimde sırtıma çantamı alıp Londra’ da bir ailenin yanına yerleştim. Orada 7 yıl kaldım. İlk amacım çok planlı bir insan olarak hem İngilizce’ mi daha da ileri seviyeye taşımak, iyi bir master yapmak ve aynı zamanda çalışmaktı. Masterımı turizm yerine uluslararası işletmede yapmaya karar verdim çünkü beni sadece iç piyasada turizm sektörüne taşımakla kalmayıp uluslararası alanda çalışmama ve o vizyona sahip olmama olanak sağlayacaktı. Orada çok tanınan bir catering firmasında çalışmaya başladım. Master bitimiyle birlikte bana çalışma vizesi alarak orada devam etmemi sağladılar ve ekibin başına satış müdürü olarak getirildim. Artık kendi yatırımımı yapmaya karar verdiğimde de Londra sayfası kapandı ve dönüş vakti geldi. 

D: Ve İstanbul…

S.T: Evet. Zaten uluslararası turizm kulübü üyesiydim. Döner dönmez teklif geldi. Kendime olan en önemli lüksüm işimin evime yakın olmasıydı. Londra’ da da böyleydi burada da öyle oldu. O yüzden otel seçmemi istediklerinde tek isim Conrad’ ı verdim ve başladım. 1 yıl gibi bir süreden sonra Four Seasons’ tan teklif geldi ve bu kez oraya geçtim. Bu arada Londra’ da 3,5 yıl Landmark London’ da otelcilik geçmişim oldu. Yani hem eğitimliyim hem alaylı. Jennifer Lopez’ in filmini izleyip ya da kuzenin, arkadaşın düğününü yaparak bu işe başlamadım.

Decoridea: Bride’ s Project’ in kapsamı nedir tam olarak?

Sevda Taşçı: Düğünün veya bize gelen kurumsal davet talebinin 5 önemli ayağı var. Mekan, dekor, ses ve ışık, video ve foto ve son olarak orkestra veya DJ. Bunların hepsi birbirini tamamlayan unsurlar. Bu hizmetleri veriyoruz ancak düğün günü gelin ve damat anlıyor ki o günkü ihtiyaçlarınıza yönelik saç ve makyaj seçimi de çok önemli. Bu konuda da gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Tamamen kişiye özel çalışıyoruz, vitrinimizdeki mankenden de anlaşılacağı gibi “her şey el emeği ve size özel” mesajını vermeye çalışıyoruz. Çok titiz çalışıyoruz, bir mekana tekne yanaşacaksa teknenin uzunluğundan, inecek kişi sayısına, karşılanacak saate kadar her türlü detayı not alıyoruz. Bunun yanı sıra düğün hediyesi seçimi de hassas bir konu. Biz istiyoruz ki gün sonunda peçetesinden, hediyesine, numaratöründen isimliğine ve gelin yoluna kadar her şey kusursuz bir bütünün uyumlu parçaları olarak görülsün.

D: Davet veya düğünden ne kadar süre önce size başvurulmalı?

S.T: Şöyle bir örnek vereyim. Geçen yıl 1000 kişilik düğün için 10 gün önce aradılar. Tatildeydim, hiçbir firma içlerine sinmemiş benimle de görüşmek istemişler. Geldim görüştük, nasılsa konfirme olmaz diye geri döndüm Çeşme’ ye ve beni aradılar, sizle devam edelim diye. Bu tarz son dakika işlerimiz çok fazla malesef ama ben çok seviyorum çünkü kısa zamanda bir şeyler yaratmak zorluyor ve ben zoru seviyorum. Ama mekan seçilmemiş olsa ki bu işin %50-60′ ı sayılır, çok daha geniş bir süre gerekiyor. Mekan belirlendikten 2-3 hafta sonra bir toplantıda tekrar bir araya geliyoruz çiftlerle.

D: O toplantıda ilk sorduğunuz şey ne oluyor, örneğin?

S.T: Önce nasıl tanıştıklarını soruyorum. Direk sohbet havasında geçiyor ilk toplantımız. Nerede tanıştılar? Bunlar konsepte giden yolda bana ipuçları verebilecek sorular. Nasıl bir düğün bekliyorlar? Önemli olan dekor mu, eğlence mi, en iyi orkestra mı? Bunlara göre yönümüzü çiziyoruz hizmet anlamında. 

D: Neden özellikle sizi tercih ediyorlar? Yurtdışından da misafirleriniz oluyor…

S.T: Bizim düğün organizatörlerinden farkımız sadece planlama hizmetiyle kalmıyor, tasarım dekor da çalışabiliyoruz ve kesinlikle kişiye özel bir ekiple kişiye özel bir iş çıkarıyoruz. İlk 2 yılımız tamamen planlamaya yönelikti, geçen yıldan beri dekor hizmetimizi de devreye soktuk.  Sektörde 3. yılımızı kutladık ve bugüne kadar hazır bir masayı sunup “biz bunu yapıyoruz” demedik bundan sonra da demeyeceğiz. Son 2 yıldır Çırağan Sarayı’ nın yılbaşı davetlerini de ben düzenliyorum. Yabancı düğünlerin (destinasyon düğünleri) yurtdışı kontakları bana yönlendiriyor çünkü benle aynı dili konuşuyor oluyorlar organizasyon anlamında. Yurtdışında yaşamış olmak, onların önceliklerini biliyor, kültürlerini tanıyor olmak beni hayatı boyunca Türkiye’ de yaşamış olan diğer firmalara göre öne geçiriyor. Hintli, İngiliz, Alman, Fransız bu ülkelerden misafirlerle çok çalıştım ve beklentilerini biliyorum. Çoğu firmanın İngilizce teklif ve kontrat metinleri bile yok dolayısıyla benimle ilerlediklerinde kendilerini güvende hissediyorlar. Mesela eylül ayı için bir organizasyonum var yurtdışından, 4 günlük festival şeklinde gerçekleşecek. İlk gün tekne turu, ikinci gün düğün ve yemek, üçüncü gün kilise töreni ve dördüncü gün tüm aile brunchı şeklinde olacak.

D: Düğünü düğün yapan olmazsa olmazlar neler?

S.T: İlk kural hizmet kalitesinin yüksek olması. En güzel dekora sahip düğün olsun, hizmet kötüyse, yemek soğuksa, garsonların tavırları kabaysa, hiçbir anlamı yok o organizasyonun. İkincisi çalışan ekibin uyumu, az önce bahsettiğim 5 aşamayı kastediyorum. Ve tabii ki gelin ve damadın pozitif olması son derece önemli onların heyecanı bana, ekibime ve tüm davetlilere yansıyor, düğün de o kadar güzel geçiyor. Çiftin heyecanı bana yansıdığında ben çoğu zaman kontratta olmayan çok fazla şey ekleyebiliyorum. Çünkü o andan sonra benim imzam olacağı için her şey kusursuz olmalı.

D: İdeal düğün diye bir şey olmaz elbette ama gözünüzü kapadığınızda karşınızda nasıl bir tablo beliriyor?

S.T: En ideal düğün gelin ve damadın güldüğü düğündür. Bu önemli olayı iş gibi gören, çok stresli geçiren gelin ve damat olduğunda çok üzülüyorum. Tüm bu listeleri yaparken amaç onları sıkmak değil tam tersi yüklerini azaltmak, günlerinin keyfinin maksimumda çıkarabilmelerini, eğlenebilmelerini sağlamak. Benim en önem verdiğim bu kapıdan çıktıklarında mutlu olmaları.

D: Çiftlerle çalışırken sizi en çok hangi talepler zorluyor?

S.T: Son dakika işleri elbette beni çok zorluyor ama daha güzelini yapmak için de inanılmaz kamçılıyor. Bunun dışında pozitif olmayan çiftler yoruyor. Biri çok pozitif diğeri çok negatifse ona bir şeyleri kabul ettirebilmek zorluyor. Bazen de bu kadar iyi bir servis veriyor olmamıza, çok astronomik rakamlarla ilerlemiyor olmamıza rağmen çok kalem kalem fiyat irdelemesi yapılması biraz soğutabiliyor. Biz zaten en başında bütçe analizini yaparken her şeyi tek tek konuşuyoruz her kalemde tutarları belirliyoruz, bütçe dostu çalışmaya özen gösteriyoruz.

D: Bugüne kadarki en değişik organizasyonunuz hangisi oldu?

S.T: Bir gelinim ilk görüşmemizde her şeyi mavi ve siyah istediğini söyledi. Başta çok şaşırdık, pek rastlanan düğün rengi olmadığı için. Hayal ettik, tasarladık ve muhteşem bir sonuç aldık, davetliler de çok beğendi, herkesin içine sinen bir iş oldu. Onun dışında yine bir fashion designerın düğünü için masa ortasına mankenler yaptık ferforjeden. Eteklerinden çiçekler saçılıyordu. Kısacası çılgın gelin seviyorum ben 🙂

D: Fuarlara katılıyor musunuz tanıtım için?

S.T: 4 yıl boyunca Lütfi Kırdar’ daki evlilik fuarına katıldım. Ancak beni çok mutlu etmedi, istediğim profili yakalayamadım verdiğim hizmetle örtüşmesi açısından. Diğer firmalardaki gibi günde 3-4 düğün yapma gibi bir durumum yok çünkü ben dörde bölünemeyeceğim gibi, başında olmadığım bir işin eksikliğini hissederim. Az ve öz olsun, tam olsun. Bu da firma yapısı olarak bazı farklılıkları doğuruyor. Belki organizasyonel anlamda bu fuarla ilgili bazı değişiklikler yapılırsa tekrar katılmayı düşünebilirim. 

D: Gelecek planlarınız nedir? Yeni projeler var mı?

S.T: Bu yeni oluşumla beraber ekibimi büyütüyorum. Asistanım Büşra iç mimar. Bugüne kadar yaptıklarımızın üzerine ne koyabiliriz diye uğraşıyoruz yaratıcı anlamda. Tasarladığımız her şeyi çizime aktarıyoruz, ben daha kafamda canlandırmaya çalışırken o hemen çizime aktarıyor ve bu çok önemli. Bunun üzerinden adım adım ilerliyoruz. Gelin damadı daha nasıl etkileyebiliriz diye düşünüyoruz. Aynı şekilde bu anlamda çiçek tasarımlarında Byoğuzhan ile ilerliyoruz, beraber çok güzel işler çıkarıyoruz çünkü aynı doğrultuda düşünüyoruz bazı şeyleri. Bunun dışında Kültür Üniversitesi Turizm bölümünde de dersler veriyorum, bu alanda da çalışmalarıma devam edeceğim.

Bu sıcacık, keyifli söyleşi ve içten misafirperverliği için sevgili Sevda Taşçı’ ya çok teşekkür ediyorum ve hazırladığı birbirinden güzel düğünlerle sizi baş başa bırakıyorum…

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It