Bu çekim için çok beklemiştik karşılıklı. Bir türlü denk gelemeyen tarihler, son anda çıkan aksilikler derken her aksaklıkta olduğu gibi daha iyisini bekliyormuş çünkü 🙂 Hem kendi adıma hem de evinin ve galerisinin kapılarını bize açan sevgili Işık Gençoğlu için şahane bir zamanda oldu. Evet, cümleden anlayacağınız gibi bu bir taşla iki kuş vurduğumuz bir çekim oldu. Ev, içinden sanat taşan bir ev, yanında bonusu o binbir emekle yıllardır sanat camiasına kendini kanıtlamış bir sanat galerisi olunca ikisini birbirinden ayırmayı -hele ki ikisi de aynı sokakta birbirine komşuyken- hiç düşünmedim. Sırt sırta vermiş birbirinin destekçisi iki kardeş gibiler bu sıcacık ev ve Işık’ ın sahibi olduğu Istanbul Concept Gallery.

İlk olarak evle başlayalım dedik ve Işık bana çok tatlı ve samimi bir kahvaltı sofrasıyla başlayalım dedi. Ben de buna karşılık minik bir jest planlamadım, her şey spontan gelişti dersem yalan söylemiş olurum 🙂 en yeni modelim “Gala” ya kavuşan ilk kişi kendisi oldu. Onu da bu sevgi dolu sofrada çektik. Uzatmayalım, o başka bir yazının konusu.

Beni uzun yıllardır takip edenler Işık Gençoğlu’ nu az çok hatırlayacaklardır. Hem Instagram’ da paylaştığım sergileri hem de burada paylaştığım galerisine ait yazılardan anımsayabilirsiniz. ( bu linkte ona ve markasına dair tüm yazılarımı bulabilirsiniz. )

Nur-u Ziya sokakta, Fransız Sarayı’ nın tam karşısında yer alan bu değerli sanat galerisine dair pek çok detaya Youtube videomda değindik. (her zaman önce yazıyı okumanızı sonra videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum)  Zaten izleyeceksiniz ancak videoda belki hızlı geçtiğimiz ya da yakından incelemek isteyeceğiniz detayları buradan da iletmek istedim.

Detay görsellere geçmeden daha önemli haber ise şu anda 12. edisyonu gerçekleşen 10 x 10 sergisinin duyurusunu yapmak istiyorum. 12 eylülde sezonu açan bu sergi 28 ekime kadar ziyaret edilebilir. 10 x 10 sergilerinin amacı 10 sanatçı10 eseriyle burada yer alması. Böylelikle hiç tanımadığınız bir sanatçıyla ilk kez karşılaştığınızda bile belli bir fikre sahip oluyorsunuz. Bu sergide yer alan santçılar Hayri Ağan, Sevgi Akyüz Yaman, Zeynep Bingöl Çiftçi, Murat Germen,  Gülercan Hacıoğlu, Ekrem Kahraman, Begüm Mütevellioğlu, Özcan Uzkur, Kadir Selçuk Yaşa, Selahattin Yıldırım. Sergiyle ilgili detaylar için Istanbul Concept Gallery websitesini bu linkten ziyaret edebilirsiniz. 

Hayata, köklere ve yaşanmışlıklara duyulan saygıdan yola çıkarak bu sıcacık eve adım attığınızda elinizi attığınız her mobilya ve her parçanın bir anısı var. Antikaya meraklı Işık ama kendi parçalarının çoğu aile yadigarı. Heykelden resime sahip olduğu her parça bir hikayeye ve kişisel tarihe sahip.

Bu zarif servis arabasına vurulduğumu bilmem söylememe gerek var mı?

Galeriye geçtiğimizde ise ilk kat ana sergi alanı ve yıllardır onlarca karma ve kişisel sergiye ev sahipliği yapmış alan.

İkinci kat ise geçtiğimiz yıl bünyelerine katıldı. Şahsen benim de ilk ziyaretim oldu 2. kata. Bu kadar ters köşe beklemiyordum açıkçası. Zaten burası da Istanbul Concept Studio olarak geçiyor. Burada da sergi devam ediyor ama bambaşka bir aurası var bu katın. Ve elbette Işık Gençoğlu’ nun da sayısız planı projesi var burasıyla ilgili. Bir bir gerçekleştirmesini bekliyorum heyecanla. Daha yakından haberdar olmak isterseniz gelişmelerden  Instagram hesabını buradan takibe alabilirsiniz.

Evi ve galeriyi incelediğimize göre şimdi Youtube videosuna bu linkten geçebilirsiniz. Mahallesiyle bütünleşmiş, komşularıyla her an temasta olan bu adreste, bu keyifli sofra ve sohbet için, kapılarını bize açtığı için sevgili Işık’ a, Istanbul Concept’ e çok teşekkür ediyorum. Onunla sohbetimiz baki ama bu çekim unutulmayacaklarımdan biri oldu.

 

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It