Yeni yatak örtüsü takımımızın ismi “El CLasico”. Sebebi ise klasik ve zamansız olabilecek her türlü ögeyi bünyesinde bulundurması. Ufak bir sürprizimiz de yok değil tabii ki. O da ne mi? Detaylı inceleyip görelim eminim çok beğeneceksiniz.

Erman Mobilya’ nın üstün işçilik ve kaliteli malzemelerle üretilen mobilyalarına eşlik etmek üzere hazırlandı bu takımımız öncelikle. İstanbul Masko’ da yer alan mağazalarının yatak odaları bölümü için hazırladığımız ilk takım. (Sonrasında 2 takım daha teslim ettik, ayrıca yenileri de yolda, şimdiden müjdeleyelim) Kendilerinin de çok beğenerek ürettikleri aynı zamanda çok da satılan ceviz ağacından hazırlanan bu takımın ceviz mobilyaya yakışacak ağırlıkta ve aynı zamanda zarafette olması gerekiyordu. Dolayısıyla bu zamansız takımın çizgilerine uygun doğrultuda bir model tasarladık biz de. Ne kasvet yaratacak karar klasik olmalıydı, ne de çok gündelik kalacak sadelikte. İkisini bir platformda taşıyacak şekilde tasarladım.

Bir mobilya henüz yaratılmadıysa çizim yapmanın keyfi bende ayrı. Bununla birlikte eğer ortaya çıkmış bir ürün varsa onun dna’ sından ilham alarak kombinlenebilecek kumaş örnekleri ile kıyaslayıp tasarımda bu seçime eş zamanlı olarak doğurmanın keyfi ise apayrı. Mağazanın fiziksel yapısını da düşündüğümde böyle bir yaratım süreci çok daha içime sinecekti.Bu sebeple onlarca kartelayı önüme dizdim. Bazıları hemen elendi bazıları ise seçmekte beni kararsız bırakacak kadar güzeldi. Seçilen kumaşlar arası homojen bir dağılım olması için yatak başında kullanılan kumaşı baz alarak yatak örtüsünü bu kumaşla devam ettirmeyi uygun buldum. Diğer taraftan da bolca pofidik yastık ve kırlent, çift kat runnerlar derken hacimli ve sonsuz rahatlık vaad eden davetkârlıkta bir takım olmalıydı. Bu doğal rengi odağımıza oturttuktan sonra cevizin tonlarını yumuşak dokulara aktarmazsak eksik kalırdı.

Yüksek yatak başını arka planda destekleyecek büyük kırlentlerde ceviz kahvelerini yumuşacık bir kadife birleştirdik, en minik kırlentlerle ufak bir geçiş yarattık. Kendinden dokulu yatak örtüsü kumaşına bir hareket katmamız gerektiği için çift kat runner kullanmak istedik. Bu kontrastı dengelemek için kahverengi kadifeyi alttaki runnerda kullandık, üstteki ikinci runnerı ise sürprizli dediğim kendinden tiftikli daha ince bir kumaşla tasarladık. Görsellerde kahverengi runner belki sadece çerçeve gibi görünebilir size ama bu sizi yanıltmasın. Burada iki tane runnerı üst üste kullandık.Elbette üçüncü bir kumaş devreye girdiyse tasarım dağılımında bunu başka bir şeylerle dengelemek gerekecekti. Bu kendi içinde oyuncaklı tiftik kumaşımızı vizon rengi bir deri ile birleştirdik. Nevresimin yastıklarından sonra gelen kırlentlerde bu geçişi kullandık. Bir yatak örtüsü takımında tam tamına dört farklı kumaş kullandık ancak birbirleri arasındaki geçiş, doku ve renk seçimleri o kadar birbirine uyumlu aktı ki bu doku cümbüşü asla göz rahatsız etmiyor bu sebeple.

Yatak örtümüz bu kadar hareketli, modern oyunlar barındıran klasik bir model olunca nevresim takımında daha düz bir tasarımdan ilerlemek doğru olacaktı. Nevresim göğüs bandında iki sıra düz, yastıkları da kenarında iki sıra piko olacak şekilde ürettik. Tekrar kahverengi kullanırsak biraz ağır olacaktı o yüzden ip rengini ise hem yatak örtüsünü hem de deri yastıkların rengini içinde barındıracak bir vizon tonu kullanarak dengeledik.Nevresimdeki pamuk satenin en sevdiğimiz olan 150 tel pamuk saten kumaş olduğunu bilmem söylememe gerek var mı? (pamuk saten çeşitlerimizi bu linkteki yazıda inceleyebilirsiniz.)

Biz bu takımı tasarlarken de ürettikten sonra da çok beğendik. Umarım siz de beğenirsiniz. Bu takımla ilgili yorumlarınızı ayrıca çok merak ediyorum. Böyle bir takımdan veya başka bir yatak örtüsü, nevresim takımı sipariş etmek isterseniz bizimle 0542 637 4998 nolu telefondan ya da decorideatr@gmail.com dan iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It