Geldi çattı aralık ayı ve bir yılı daha muazzam bir hızda bitiriyoruz. Kendimizce yılın bilançosunu çıkarıyor, acısıyla tatlısıyla, başarıları ve hayalkırıklıklarıyla 2018‘ e veda etmeye hazırlanırken 2019 tüm davetkarlığıyla umut vadediyor. Elbette yepyeni bir yılın olmazsa olmazını artık çok iyi biliyorsunuz: Yılın rengi! Renk otoritesi Pantone 16-1546 kodu ile Living Coral‘ ı 2019’ un rengi olarak duyurdu. Yani yaşayan, canlı mercan.

Bu göz alıcı ve hayat vadeden renk doğası gereği gözlerden uzak ve kolay erişilebilir değil. Ancak çekiciliği bizi her an onu görmeye itiyor. İlham veren, birleştiren bu renkle ilgili sosyal çevremize ve hayatımızın uzunca bir süredir odağında olan sosyal medya yansımalarına da değinilmiş.  İçimizdeki pozitifliğe ve neşeye olan ihtiyacımızı su yüzüne çıkarıyor oluşu vurgulanmış. O halde yaz aylarında yaşamımıza çokça kattığımız bu eğlenceli ve içimizdeki çocuğu harekete geçiren rengi yakından inceleyelim, nerelerde nasıl uygulanabilir göz atalım.

living coral

 

living coral mercan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki aklınızda sadece bir yıl için köklü değişimler yapmam ne kadar mantıklı gibi düşünceler olmasın. Çünkü her ne kadar “yılın rengi” olarak lanse edilse de önümüzdeki birkaç göz önünde oluyor. Dolayısıyla bu yaşam enerjisi dolu renge evlerinizde şimdiden yer açın. Her ne kadar ismi ve kodu belli tek bir renk belirlense de kartelanın yakın tonlarıyla bir arada kullanılabilecek eşlikçilere sahip. Yani yanık turunculardan pudra pembelere doğru açılan bir yelpazede renk oyunları oynayabiliriz demek oluyor bu.

Renge ısınmak için ufak başlangıçları küçük objelerle yapabilirsiniz. Örneğin, dekoratif olarak kullanılabilecek minik bir mercan, ufak bir kırlent hatta bir mum da işinizi görebilir.

“Zaten uzun yıllardır bu rengi bekliyordum” ya da “görür görmez beynimde şimşekler çaktı” gibi bir söyleminiz varsa sizi duvarlara alalım. İster monokrom olarak mekanın tümünde kullanın isterseniz daha çekingen bir tavırla tek duvarda yer verin, her haliyle içinizi açacağı kesin.

pantone 2019 mercan

Daha cesur bir adımla yazlık evlerde sadece kapılar bile bu renge boyanabilir, kabul edin ters köşe 😉

ilham mercan

Genelde kumaş renkleri sayesinde tekstillerde yer vermeye alışkın olsak da bir dresuar, ufak bir komodin veya makyaj aynası gibi görece küçük ölçekli mobilyalarda da yer verilebilir.

Açıklandığından beri merakla beklediğim konu başlıklarından biri de düğünler. Temalardan temalara eşsiz harikalar diyarları yaratan tüm düğün organizasyon şirketlerinden bir hayli iddialı “mercan” düğünleri bekliyorum. Eminim nefis uygulamalara şahit olacağız.

Ortama bir parça muzurluk katacak parçalardan biri de sandalyeler olabilir. Mesela üstte gri siyah hatlı gayet maskülen bar alanına mercan rengi bar sandalyeleri muziplik katmış. Aynı şekilde puflar da benzer etki yaratacaktır.

mercan living coral

Üstteki mercan duvarı ve önündeki hasır dresuarı Londra seyahat notlarımdan hatırlayabilirsiniz.

Bir örnek de kendi ürünlerimden vereyim, değil mi ama 🙂 Bu yaz tekne koleksiyonu olarak piyasaya çıkardığım ıstakoz ve deniz kabuğu nakışlı mercan rengi amerikan servislerle sofrada da bu güzel rengi ağırlayabilirsiniz. Bu arada bu koleksiyona da yeni motifler eklenebilir, şimdiden ipucunu vermiş olayım. (koleksiyon için buraya tıklayabilirsiniz.)

Gelelim metallerle uyumuna. Sıcacık bir ton olduğu için soğuk tonlu gümüşle bir arada kullanmak, dengelemekten ziyade rengi aşağı çekebilir. Bu yüzden altın ve rose gold ile müthiş birer çift olabilirler. Örnekler hayalgücünüz kadar sonsuz! Biraz renkleri yan yana koyup karıştırarak, deneme yanılma yöntemiyle ideal kullanımınızı kendiniz yaratabilirsiniz. Mercana evlerde yer açın, bu yıl onunla işimiz çok!

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It