Bu yazıyı neden durup dururken kaleme aldım? Deprem ülkesi olduğumuz bir gerçek, o yüzden bu konuya eğilmek isteyenler adına yönlendirici ve bilgilendirici olması açısından bu sitede mutlaka yer bulmalıydı. Şimdi kaleme almama hatta geçen gün Instagram’ da paylaştığım sıralamada olmayıp bir anda listeye girmesine sebep bugün gerçekleşen ve ülkemizden de gözlemlenebilen güneş tutulması.

Ben astrolog veya gökbilimci değilim ama güneş tutulmalarından sonra deprem olduğu defaaten gerçekleşmiş verilerden. Hatta en son ülkemizden gözlemlenen güneş tutulması (arada unuttuğum varsa yorum olarak aşağı yazabilirsiniz) 1999 depremini yaşadığımız yazdı. Bugün yine parçalı olarak gözlemlenince hemen aklıma geldi ister istemez. Ben de yaşadığı konutla ilgili şüpheleri olan veya kontrol ettirmek isteyen olabilir diye burada kaleme almak istedim.

  • Öncelikle eğer yeni taşınacağınız bir evse eve satın almadan veya kiralamadan önce binanın deprem raporunu araştırın mutlaka.
  • Hangi bölge olursa olsun zemin kaya diye güvenerek yola çıkmayın. Zemin etüdünü gözden geçirin.
  • Hazır beton değerlerinin sorgulamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Minimum C20 olması gerekir. Yeni nesil binalarda daha yüksek oluyor genellikle ancak kontrol şart.
  • Perde beton olup olmadığını sorgulayın.
  • Temel radye sistem mi araştırın. Radye olması avantaj elbette. Binanın salınımını azaltır.
  • En az beton kadar önemli diğer malzeme ise demir ve diğer inşaat malzemeleridir. Can söz konıusuyken kalitede ve sağlamlıkta risk oluşturabilecek hiçbir riske girilmemeli ve en iyi malzemeler kullanılmalıdır.
  • Giriş katlarında mağaza, market, butik veya galeri gibi ticari alanı bulunan binalara çok daha hassas yaklaşmak gerekli çünkü ne yazık ki iç dekorasyon için kolon kesenler mevcut.
  • Durum sadece giriş katla sınırlı değil elbette. Komşuların binaya zarar verebilecek uygulamalar yapıp yapmadığından da emin olun.
  • Kolon, kiriş ve zemin kontrolü yapıldığı gibi duvar kontrolleri de gözden kaçırılmamalıdır. Belki kapatılmaya gerek bile duyulmamış bazı çatlaklar size önemli tüyolar verebilir. Bir deprem sonrasında oluşan çatlaklarda derin olsun olmasın profesyonel ekiplerce kontrol edilmesinde fayda var.
  • Oturduğunuz  binanın deprem risk sorgulama işlemi hiç yapılmadıysa da belediyelere başvuru yaparak basitçe yapılabiliyor.

Bunlar ilk etapta dikkat edilmesi gereken detaylar. Daha kapsamlı inceleme için şüpheli durumlarda ivedilikle resmi ve profesyonel ekiplere danışılmalıdır.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It