Mehtap hanım bana başvurduğunda salonunun belli bir tarzı olmadığını, yemek bölümünü değiştirmek istediğini söylemişti. İki erkek çocuk da yaşadığından devamlı top oynanan bir ev olduğunu o yüzden ne tv ünitesi ne orta sehpa kullanabildiğinden yakınmıştı 🙂 E çocuklar büyüyene kadar bazı zorluklar ve kısıtlamaları hepimiz yaşıyoruz. Koltuk ve sandalyelerini yeni değiştirdiğini ve bu evden de orta vadede taşınma durumunun söz konusu olduğunu ekleyip büyük bütçeler ayırmadan bir şeyler yapmak, yine de o belirsiz zamana kadar böyle diken üstünde yaşamak istemediğini belirtince kolları sıvadık.

Mehtap hanımın istediği tam anlamıyla bir touching projesi. Duvarlar da 1 yıl önce boyandığından o konuda da herhangi bir değişiklik yapmak istemedi. Biz de mevcut tüm durumları alt alta toplayarak neler ekleyip neler çıkarabiliriz, salonu nasıl keyifle yaşanır bir hale dönüştürebiliriz diye planlama yaptık.  Hadi öncesi fotoğrafları gelsin önce.

dekorasyon danışmanlığı

Bu planlamaya göre avizelerin değişmesine, yemek takımının büfesiyle birlikte gitmesine, masa ebatlarının büyümesine, burada seçeceğimiz masaya uygun malzeme ve tarzda ufak bir tv konsolunun eklenmesine, berjerin olduğu alanın bir keyif köşesine dönüşmesine karar verildi.

İçerideki odada aslında yuvarlak bir de pufun olduğunu söyleyince hemen salonda görmek istedim. Pufu orta sehpa olarak kullanmak özellikle küçük çocuklu evlerde daha hareket kabiliyeti sağlayan bir seçenek.

1. sebep: bir orta sehpayı gerektiğinde kararı daha zor veriliyor. Puf başka yerlere de uyabileceği için bu anlamda daha sorunsuz.

2. sebep: orta sehpaya çıkan, oturan çocuk müdahaleniz kesinlikle daha fazla olur. Ancak puf zaten oturma amaçlı da olduğu için aile içi tartışmalardan da tasarruf etmiş olursunuz ;)) Şaka bir yana bunlar kullanım rahatlığı ve pratikliği getiriyor gün sonunda. Ve gelelim dönüşüme..

Salonun koltuklarını ve Mehtap hanımın tarzını ele aldığımızda country / Provence stilinde mobilyada karar kıldık. Ancak bu mobilyaların masa ayakları ve konsolları daha klasik olduğu için masa tablasını daha zarif bir model belirleyip ayaklarını ve konsolunu bizim revize ettiğimiz, moderne de göz kırpan bir tasarımla birleştirdik.

Yeni mobilyalar salonun çehresini oldukça değiştirirken, ilave parçalar olmasına rağmen daha ferah bir kullanım alanı sağladı. Bu arada sandalyeler de 1 yıl önce değiştiğinden sadece ayaklarını, masanın ayağıyla aynı renk boyayarak değiştirdik.  Masa üzerine salonun genel tarzına uygun aksesuarlar (Evdema) seçtik.  Yemek alanı, oturma alanına göre daha dar olduğundan, özel tasarlayıp ürettirdiğimiz aynalarla ferahlattık. Aynı hizadaki koltuğa da bir arka plan yaratması için büyük seramik bir vazoda muz ağacıyla destekledik.  Yemek masasının diğer tarafında ise ressam Zuhal Bakan hanımın soyut yağlıboya çalışmasına yer verdik. (kendisiyle iletişim için 0535 361 02 30 nolu telefonu kullanabilirsiniz.)

Berjer yanına bir yan sehpa bir de lambader ekleyerek her daim keyifle vakit geçirilebilecek de bir okuma köşesi yarattık aynı zamanda. Lambaderin avizelerle birebir değil ancak paralel tarzlarda olmasına özen gösterdik. Pufumuzun üzerine de hareket katması için salondaki lacivert-antrasit tonlara uyacak bir throw, koltuk şalı atıp üzerine dekoratif bir vazo, mumluk gibi detaylarla hareketlendirdiğimiz bir tepsi yerleştirdik. Yine çocuklardan dolayı salonda kırılabilecek fazla aksesuar tercih etmeyen Mehtap hanımı yormayacak bir düzen sağlamış olduk böylece.

Koltukların ebatına göre üzerindeki yastık sayısı biraz yetersizdi. Yine mecvut renklerle uyacak seçimler yaparak koltukların havasını da biraz daha dolgunlaştırdık.

Siz de touching veya a’ dan z’ ye değişim, dekorasyon danışmanlık hizmeti almak isterseniz  0542 637 4998 nolu telefondan veya decorideatr@gmail.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Hatırlatmak isterim ki bu projemin Youtube videosu bulunmuyor, mini bir fragman olarak izlemek isterseniz oluşturduğum bu reels’ a tıklayabilirsiniz.  

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It