Farklı bir roman!” diyerek son söylemem gerekeni ilk söyleyerek başlamak istiyorum. Yazarı Jessie Burton‘ ın ilk romanı olmasına rağmen başarılı bir kurguya sahip olduğunu söyleyebilirim. Yer yer ufak kopuşlar var gibi hissettirse de sizi genel olarak akışta tutmayı başarıyor “Minyatürcü“. Peki nedir “Minyatürcü” nün alamet-i farikası?

Öncelikle kahramanlarımız Petronella Oortman ve Johannes Brandt‘ in gerçekte 17.yüzyılda Amsterdam‘ da yaşamış kişiler olduğunu belirteyim. Kurgu da aynen bu yıllarda ve orada geçiyor. Yazar her ne kadar hikayenin gerçeği yansıtmadığını, kurgu olduğunu vurgulasa da gerçek hayattan alınan karakterlerin hikayesinin mutlaka bir yerlerden gerçek hikayelerine de bağlandığı, en azından belli başlıkları içinde barındırdığını düşünürüm. Elbette bu tamamen şahsi görüşüm.

Çok da azımsanmayacak bir yaş farkıyla evlenen Petronella ve Johannes belli sebeplerle birbirleriyle evlilik için ortak paydada buluşurlar. Ancak Johannes’ in yoğun çalışıyor oluşu ve o dönem iyi bir tüccar olmanın yolunun denizaşırı seyahatlerden geçtiğini de hesaba katarsak Petronella’ nın görkemli evde eşinin kız kardeşi Marin ile günlerinin pek de parlak geçtiğiniz söyleyemeyiz. Johannes o dönem için çok şaşalı bir parça olan yaşadıkları evin dolap ebatlarında bir minyatürünü evlilik hediyesi olarak verir Petronella’ ya. Bu evin içini donatmak için bir minyatürcüye ulaşan Petronella’ nın hayat sarmalı hiç de düşünmediği bir şekilde örülecektir bundan sonra. Kitabı okurken dikkatinizi ayık tutan en önemli detay ise bu evin Amsterdam’ daki Rijksmuseum‘ da sergileniyor oluşu.  Amsterdam’ a gittiğimde malesef müzeyi gezme fırsatım olmamıştı ve favori Avrupa şehirlerimden olmasa da sadece müzede yer alan sayısız ünlü eseri görmek bile tercih sebebi olacaktır. Bu bilinçle ziyaret ederken ilk önce bu minyatür evi görmek isteyeceğimden eminim.

Kısacası, dönem Avrupa’ sını tüm değer yargıları ve günlük yaşamıyla önümüze seren bu romanı gerçekten beğendim. (ki başta kapağın beni aşırı cezbettiğini de söylemem lazım çünkü bebek evlerine hayranımdır) Siz de sürükleyici bir roman okumak isterseniz Minyatürcü hemen yazılsın listelere.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It