Lilac fairy” yani lila peri  Uyuyan Güzel‘ de kötü cadı Carabosse‘ nin kötü kehanetini bozan, güzellikleri getirendir. Renk otoritesi Pantone’ un bu yılki rengini öğrenip açıklamasını okuduğumda bana ilk olarak bunu çağrıştırdı esasen. Detaylara gireceğim ama içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında “var olmayan” bir şeyin gelip bize güzellikler getirmesine duyduğumuz ihtiyacı adeta somutlaştırmış, belirlediği 2022 ylının rengi olan “Very Peri” ile.

Var olmayan bir şey” derken burada belirlenen renge atıfta bulunuyorum. Çünkü Pantone ilk kez kendi veritabanında olmayan bir renk üretip isimledi ve bu yıla onu uygun gördü. Aslında renge baktığımızda bir lila tonu görsek de içinde mavi ve kırmızı alt tonları ve gölgeleri barındıran, mavi paletinden bir renk “very peri”. Mavinin dinginleştiren, huzur veren yanına içinden geçtiğimiz kaotik 2 yılın ardından ne kadar ihtiyaç duyduğumuz aşikar. Evet çok kapalı kaldık, artık durmak istemiyoruz, coşmak istiyoruz ama o coşma mertebesine girmeden önce de her şeyin “asayiş berkemal” olduğuna, tehlikede olmadığımıza inanmak istememiz yatıyor altında.

Elbette bu açıklamayla birlikte moda, dekorasyon ve renk ile hayatımıza dokunan her olguda, belki bir anaokulun logosunda belki bir zincir kahvecinin yeni kahve lansman ve renklerine kadar varabilecek olan geniş bir spektrumda karşımıza çıkacak. Gelin örnekleri biraz detaylandıralım. Bu arada bu tatlı lilanın yeni ve tek tonu tabii ki diğer kardeş tonlarına ve o tonlarla yapılan kombinlerine de ilham kaynağı olacak ve tercih edilmesinde lokomotif görevi görecektir. Mor tonunun zihni açan ve yaratıcılığı arttıran yönünü hepimiz biliyoruz. Bu anlamda da besleyici ve destekleyici bir renk very peri.

“Dijitalleşen ve “normal” limitlerimizi ve gerçeklik algımızı farklı boyutlara taşıyan teknolojiyle, farklı ihtimaller ve renkler yaratabileceğimizi gördük.” diyor Pantone. Her geçen gün yeniliklere evrilen bir dünyada belli kaidelere göre hareket eden bir kurum için gayet cüretkat ve yenilikçi bir hareket olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Bu yılın rengini sevmem için bir sebep de kendimden gelsin 🙂 Yakında detaylarını paylaşacağım kızımın yenilenen odasında da Very Peri’ ye çok yakın bir renk kullandık. O yüzden bu tatlı renge +2 puan benden gelsin. Peki siz sevdiniz mi bu yeni rengi?

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It