Hintli evleri konu işlemeye karar verdiğimde fark ettim ki epeydir ev stil yazısı kaleme almamışım. Geçen gün karşıma çıkan bir görselle beynimde bir ışık yandı ve evet dedim! Konumuz Hindistan ve evleri…

hint ev dekorasyonu

Binlerce yıllık tarihi geçmişi, dini inançları, sosyal yaşamı Hindistan’ ın DNA’ sını eşsiz kılan yapı taşları diyebiliriz. Taptıkları sayısız olgu, bunların yaşamlarına etkileri, renk, doku ve tada olan zengin, daha doğrusu çok yönlü yaklaşımları günümüzde hayran olunan ve bir o kadar şaşırtan Hint elementlerini oluşturur. Peki nedir bu elementler ve biz de evimizde Hint rüzgarları estirmek istersek neler yapmamız gerekir?

hintli evler

Öncelikle renk, renk ve daha bol renk! Mümkünse koyu ve yoğun renk kullanımı kilit noktalardan biri. Hatta pastel tonlarının Hindistan’ a neredeyse uğramadığını söylesek çok da yanılmayız. Pembe, fuşya, mor, bordo, hardal sarısı, koyu yeşiller ve maviler tercih edilebilir.

hintli evler

Desenler! Çiçeğinden şal desenine, figüründen geometriğine ve ikatlarına kadar her türünü görmek mümkün. Verimli topraklarda yetişebilen onca bitkinin ve çiçeğin bir yansıması olacaktı değil mi?

Doğunun mistik kapılarını aralayan alanlarından biri de ahşap oymacılığıdır. Aslında bu sadece Hindistan’ da değil Asya kıtasının büyük bölümüne yayılmıştır. Yüksek, oymalı kapılar, kirişler ve kolonlar mekanları oldukça görkemli gösterir.

hint dekorasyonu hint kınası

Değerli kumaşlarından hint ipeği, işli ve nakışlı yastıklarda bolca kullanılır. Yatak örtüleri, masa örtüleri hep bu zengin mirasın izdüşümleridir. Hatta tam altta gördüğünüz masa örtüsü annemlerin Hindistan seyahatinden bana kalan! Ne dersiniz bununla bir Hint sofrası mı kursak? 🙂

hint işi

hindistan ev dekorasyonu

Uyum göz etmeden “uyumsuzluğun uyumu”nu yakalamışlardır Hintliler. Bu cümbüşte sıkça gördüklerimizden biri de hayvan figürleridir. Taptıkları tapmadıkları hiç fark etmez, Yaradan’ dan gelen her şey kutsaldır ve hayatın bir parçasıdır. Bu sebeple Hindistan evlerinde bu detaylar kaçınılmazdır.

Bu kültürü çok seviyor ama tüm evinizi bu stilde donatmaya çekiniyor olabilirsiniz. Siz de yer vereceğiniz tablolar, belki bölgesel duvar kağıtları, obje veya bazı mobilya parçalarının kumaşlarında detay olarak geçebilirsiniz.

Bu kumşaların zengin çeşitlerini ülkemizde de bulmak mümkün tabii ki. Ancak giden bir eşiniz dostunuz varsa oraların havası içine işlemiş bir kumaştan daha anlamlısı ve değerlisi olamaz 😉

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It