Ev çekimlerimin hep bir amacı var. Hep +1 ne katabilirim telaşıyla fotoğraf karelerine , oradan sözcüklere dökülüyor. İlham olabilmek, görmediğinizi göstermek, aklınıza gelmeyecek olanı çağrıştırmak hedefim. Bu kez yolumuzda bir eşlikçimiz daha var. Henüz minicik bir bebek olan Youtube kanalım. Bundan böyle ev çekimlerimde her zamanki gibi hem geniş açı hem de detay olarak iki fazda incelerken işin içine katılmış bir boyut daha bulacaksınız ki bu çekimlerin videosu. Videolarım mekanları aklınızda daha kolay bir yerlere oturtabilecek, bir de tabii sizlerle olan ilişkimi daha sıcak bir seviyeye taşımış olacağım.

Biraz heyecan, biraz panik, biraz acemilik var. Dolayısıyla sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola, ilkin günahı olmasın 😉 Tavsiyem önce yazıyı okuyup inceleyip sonrasında videoyu izlemeniz. Yine de aksini tercih edenler link için buraya tıklayabilir.  Tabii o meşhur cümleyi söylemeden olmaz: “kanalıma abone olmayı unutmayın!”

bga mimarlık mesa nurol

Gelelim bu ayki konuğuma. Youtube kanal projemin ilk misafiri yaptıkları işleri yakınen takip ettiğim, çok ama çok beğendiğim BGA Mimarlık. Onları bu köşede ağırlamak benim için ayrı keyif. Çünkü işlerini muazzam ciddiye alıyorlar, kusursuz işçilikler nefis detaylarla buluşuyor. Hani işim bu, dekorasyonu her yönüyle ele alıyorum, bazen “kim bilir sen neler yaparsın” diyorsunuz ya, Bircan Hanım ve Gökhan Bey’ e zevkimi söyler, renkleri belirtir anahtarı teslim eder çıkarım, bitene kadar dönüp bakmam bile. Bugün de Bahçeşehir Mesa Nurol sitesinde projesini üstlendikleri 4+1 daireyi inceleyeceğiz hep beraber.

DSC_0493

L şeklinde konumlandırılmış salon 3 ana gruba ayrılmış. Yemek bölümü, TV ve yaşam alanı, keyif köşesi diye özetleyebiliriz. Oturma grubu ve TV alanı çok kullanışlı dizayn edilmiş. Geniş ve rahat koltuklar televizyon ve şömine keyfi için kalabalıkları misafir edebilecek düzeyde. Evet şömine… Ethanollü şömine olduğu için baca gerektirmiyor ve televizyon altı gibi daha alçak alanlara uygulanabiliyor. TV ünitesine güzel bir alternatif olmuş. Yine ünite diyemeyeceğimiz zarafette pirinç raflar dahil edilmiş.  Tüm tasarım ve aksesuarların çoğu BGA Mimarlık’ a aittir. Ünitedeki disk aksesuarlar Four & More’ a aittir.

DSC_0513

Yan sehpa ve zigonlarda evin geneline hakim olan pirinç detaylara yer verilmiş, ayaklar genelde bu malzemeden çalışılmış. Gördüğünüz tüm mobilyalar BGA Mimarlık özel üretimidir.

DSC_0500

Tv alanı geniş yer tuttuğundan ikiye bölünmüş. Dışarıda yeşile bakan huzur dolu bir manzara olduğu için koltukla kapatılmamış. Üçlü koltuk arkasına dar bir dresuar ve iki berjerle tam da bir kahve köşesi yaratılmış.

DSC_0473

DSC_0497

Duvardaki aksesuarlar Paşabahçe, zigonlar ise özel üretim.

DSC_0446

Evin kalbi yemek masasında atar bence. İster çekirdek aile ister eş dostla en güzel vakitler burada geçer. Ev sahibemiz Solmaz Hanım da buna önem veriyor olsa gerek ki 10 kişilik, geniş koltuklara sahip kocaman bir yemek masası tercih etmiş.

DSC_0448

Büyük masanın alanını ferahlatmak için arka plana ayna uygulanmış. Aynanın iki yanında gördüğünüz apliklerin yanlarındaki çıtalı kolonlar gömme dolap! Şahane bir fikir değil mi? Böylelikle yemek takımı ve örtülerini koymak için alınması elzem olan büfe veya konsola ihtiyaç kalmamış oluyor. Bu da tabii ki böyle büyük yemek masasına alan açıyor.

DSC_0627

DSC_0452

Evin her karesi ayrı estetik ama bana favorin nedir derseniz açık ara fon perdenin önüne yerleştirilen bu pirinç paravanları söylerim. Fon perde tam adına uygun bir şekilde -tüle değil de- paravana fon görevini üstlenmiş ve inanılmaz hoş bir detay oluşturmuş.  Dresuar üzerindeki aksesuarlar Four & More’ dan temin edilmiş.

DSC_0518

DSC_0456

DSC_0640

Ferah mutfak yemek yapmaktan keyif duyan herkes için ayrı bir motivasyon kaynağı! Kül grisi mutfak dolaplarının stili esasen country, zaten ankastre de buna uygun olarak daha vintage modellerden seçilmiş. Ancak  üst dolaplarda ahşap yerine cam kullanılması, metal çıta ve kulplara yer verilmesi stili biraz daha yumuşatmış ve feminenleştirmiş. Oval yemek masası da kısmen dar olan yemek bölümü için pratik bir çözüm olmuş. İki alan arasındaki geçişte tak gibi duran raf alanında yemek kitaplarına yer verilmiş. Üstteki fotoğrafta solda kalan kolonun harika bir işlevi var, ondan Youtube videomda bahsettim 😉

DSC_0642

DSC_0648

TV yanındaki dolaplar da yine depolama alanı olarak değerlendirilmiş.

DSC_0526

Bu antrenin Instagram’ da dümdüz bir daireden nasıl böyle görkemli bir hale dönüştüğünü gördüğümde çok çok  beğenmiştim. Hiç ışık almayan bu alan çok ferah ve yeterli dozda aydınlatılmış. Gösterişli çubuk apliklerle zenginleştirilmiş. Aynalı duvarın karşısı ise komple gömme dolap olarak organize edilmiş.

DSC_0547

DSC_0550

Oturma odası olarak ayrılan alan simetrik konumlanmış 2 kütüphaneye ve rahat koltuklara yer verilmiş. Sehpa dar tutularak iç içe geçmeli bir pufla kombinlenmiş.

DSC_0556

DSC_0575

Yine metal hakimiyetindeki detaylarda bu modern aplik var.

DSC_0577

Misafir banyosu mermer, siyah ve gold hakimiyetinde. Zarif ve  göz yormayan bir çizgiye sahip.

DSC_0583

DSC_0587

Evin oğluna ait olduğunu anlayabileceğiniz odada maskülen griler yer alıyor. Tavan ve duvarın brüt beton olması bütünlük sağlamış. Asma kirişler ve ray spot uygulaması da bu bütünlüğe hareket getirmiş.

DSC_0589

Evin misafir odası… Yatak başı BGA Mimarlık’ a ait, örtü ise Zara Home.

DSC_0604

Gelelim şık ve fonksiyonel ebeveyn yatak odasına. Başucu abajuru yerine tavandan sarkıt aydınlatmalar benim de favorilerim arasında. Hemen arkasında dar uzun ayna kullanımı ışığın etkisini güçlendiriyor. Yine 2 yanda yer alan mermer bölmeden sağdakini aralayınca giyinme odasına ve ebeveyn banyosuna geçiliyor.

DSC_0599

Makyaj masasında abartılı ölçülere kaçılmadan metal çizgilerle donatılmış.

DSC_0610

DSC_0624

DSC_0614

DSC_0621

DSC_0658

Evin tek balkonunda da konfordan ödün verilmeden rahat bir oturma grubuna yer verilmiş. Mavi-turuncu skalasındaki renklerle hareket katılmış.  Bu projeyi bir de benim anlatımım eşliğimde Youtube kanalımda izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Proje içerikleri tamamiyle BGA Mimarlık‘ a, görseller ise Decoridea’ ya aittir. Görsellerin taraflardan izinsiz alınması veya kullanılması söz konusu değildir. Mimari talepleriniz için BGA Mimarlık web sitesi için buraya, Instagram hesabı için de buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It