Bu ara sinema damarım tutmuş durumda. Programım yoğun olduğundan bir türlü tiyatroya bilet alıp da zamanını uyduramıyorum biraz bundan da muzdrabim. Sinemada da seans bol, salon bol, erişim kolay olunca daha çok vakit alıyor. Geçen hafta ise üst üste geldi. Gülse Birsel’ in kalemini çok sevdiğimden “Aile Arasında” filmine gitmek istiyorduk. İyi ki de gitmişiz. Komedi ama tadında ve kararında. Başından sonuna aralıksız gülmüyorsun belki ama müthiş eğlenceli bir film olmuş, tam Gülse Birsel tadında açıkçası. Zaten Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut gibi muhteşem bir kadro varken aksi beklenemezdi. Keyifli vakit geçirmek istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir film.

aile-arasinda-kapak

Gelelim 180 derece zıt uca. Oscar adayı filmler, ödül töreni yaklaşırken birer birer dökülmeye başladı. Oyunculuğuna hayran olduğum Meryl Streep ve Tom Hanks’ in başrolünde olduğu filmin konusu başta önyargılı davranmama sebep olsa da fragmanı izleyince fikrim değişti. Amerika savaş tarihinin, Beyaz Saray’ ın işin içine girdiği filmler genelde biraz itiyor beni ama bu kez farklı bir döngüsü vardı konunun. Vietnam Savaşı ile ilgili çok gizli belgelerin arşivlerden çıkarılması gazeteler arası bir haber trafiğine sebep olur. Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Kurgu ve senaryo çok iyi, oyunculuklar başarılı ama çok fazla politik bir kurum olduğunu düşündüğüm Akademi’ nin en iyi film ödülünü the Post’ a vereceğine dair ihtimalimi düşük tutuyorum. Yoksa film gerçekten başarılı.

the-post-2

Diğer taraftan 60′ lar Amerika’ sında ve günümüz Türkiye’ sindeki basını kıyaslamak açısından da önemli bir film, ders niteliğinde de diyebiliriz. Uzun zamandır iyi bir Hollywood yapımı film izlemediyseniz tavsiye ederim.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It