Kış, kendisine yaraşır bir biçimde soğuğu, pusu ve hatta karlı havayı yaşatmaya devam ediyor, hatta yeni bir kar dalgası da kapıda. Bir yandan günlük yaşamlarımıza devam ederken, diğer yandan da gelecek güneşli ve sıcak günlerin, baharın, yazın hayalini kuruyoruz. Bahçesi olanlar çiçeklerinin açmasını, toprağın yeşermesini, ağaçlarının meyve vermesini bekliyor…

Baharın gelmesine biraz daha zaman varken, bahçenizden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Tadını şimdi de çıkarabilirsiniz. İşte kışın bahçenizi güzelleştirecek birkaç öneri..

yy
Flickr/jaci_vasquez

Kış bahçesi yaratın

Bahçenizin bir bölümünü, camekan kaplama ile bir kış bahçesine dönüştürebilirsiniz. Ahşap ya da PVC’den yapılan cam alanlar genellikle bütünü camekan olan mekanlardan daha uygun fiyatlıdır. Kış bahçenizi oluşturduktan sonra içini dekore etmek, tamamen sizin zevkinize kalmış. Rahat koltuklar, battaniye, masa, yastıklar, saksılar, vazolar, mumlar, fenerlerle mevsimine göre kendinize ait şirin ve romantik bir ortam yaratabilirsiniz.

Bahçeli ev sahibi olmanın keyfi büyük ancak kimi zaman ufak dertlere de neden olabiliyor. Karıncalar, bahçeli evlerin ve balkonlarında çiçek yetiştiren doğaseverlerin davetsiz misafirleri ne yazık ki. Karıncalardan nasıl kurtulunur diye merak ediyorsanız, bu linke göz atabilirsiniz.

Portakaldan kuş yemliği

Kışın vazgeçilmez meyvesi portakalı kullanarak bahçenizde enerjik bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle orta büyüklükteki bir portakalı ortadan ikiye kesin, içini bir kaşık yardımıyla tamamen çıkarın, sonra yıkayın ve kurulayın. Bir çubuk (tahta çöp şiş de kullanabilirsiniz) yardımıyla portakalı saat yönüne doğru delin. Sonra yine çubuk yardımıyla boyundan da delin. Böylelikle portakalın üzerinde 4 farklı delik elde etmiş olacaksınız. Sonra bir ip alın ve saat 3 yönünden ipin bir ucunu geçirin ve ucu saat 9 yönünden çıkartın. Daha sonra başka bir ip parçasını saat 12 yönünden geçirip, saat 6 yönünden çıkartın. Tüm iplerin ucunu birbirine bağladıktan sonra portakal istediğiniz yere asılabilecek dekoratif bir hale gelecektir. İçi oyulmuş olan portakalın içini kuş yemiyle doldurduktan sonra bu yemliği bahçenizdeki ağaçların üzerindeki kuru dallara asabilirsiniz.

zz
Flickr/Karen Mallonee

Bahçelerde Masalsı Bir Ortam Yaratın

Aydınlatmalar gecenin gözbebeği. Kışın bahçenize koyacağınız farklı tipte aydınlatmalarla sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Yılbaşı ağaçlarını ışıklandırmak için kullanılan led ışık ünitelerini saksılarınızın ya da ağaç dallarını dekore etmek için kullanabilirsiniz. Bahçenizin farklı köşelerine, soğuk ve rüzgardan etkilenmelerini azaltmak için kalın cam çerçeveli fenerlerin içine mumlar da yerleştirebiliriniz. Kış akşamı bu görüntüyü izlemek sizi bir masal diyarına götürecektir.

Dekoratif çeşme ve fıskiye: Bahçenizde bir çeşme ya da fıskiye bulunuyorsa, bunun haznesini bahçenizdeki bitkilerden yararlanarak süsleyebilirsiniz. Kozalak, kuru ağaç dalları ve renkli saksıları tanzim edip, aralarına led ışıklar da yerleştirerek romantik bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Kışın bahçenizi canlı tutmak zannettiğinizden daha kolay! Biraz yaratıcılıkla, bahçenizin keyfini kışın da dilediğiniz gibi sürebilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It