Almanya’ daki Heimtextil fuarından sonra dünyadaki en büyük ev tekstili fuarlarından biri olan ve bir sonraki yılın trendlerine ışık tutan Evteks ev tekstili fuarı bu yıl da dopdolu geçti. Stil ipuçlarını paylaştığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ürünleri tek tek görmek, yenilerini kovalamak ayrı, upuzun ve çok keyifli bir iş. Ancak uzmanından 2017 trend notlarını almak ise tam anlamıyla altını çizmek oluyor. Bu arada detaylı yazmamı gerektirdiği için aslında alt alta sıralasam daha net görünecek ana başlıkları kalın yazmaya karar verdim. Yazının sonunda kolaylıkla kendinize özet geçebilirsiniz.

Snapchat-3362066238368959264

10 yıldır tüm Evteks fuarlarında olduğu gibi bu yıl da Cenk Mommarje “Yeni Düzen Arayışı ve Tasarımcı Işığı” konulu sunumuyla gelecek yıl için yol haritamızı çizdi. Öncelikle öne çıkan noktalardan biri  “wellbeing” yani yaşamın tümünde iyi olma misyonu, pek çok alandan sonra dekorasyona da yansıdı. Dünyayı kasıp kavuran huzursuz olaylar, terör saldırıları nedeniyle dünya huzur çanlarını çalıyor, herkesin ortak isteği; bunu da maviyle yapıyor. O yüzden mavi skala patlama yaşıyor ve ona ilgi daha da artacak. Eee durmadan boşuna paylaşmıyorum ben de bol bol maviler, bleu blanclar ve çin seramikleri. Bu yılki Pantone renklerinden biri de zaten mavi. Ve ilk kez çift renk duyuran renk otoritesi, pembe mavi kombiniyle huzur çağrısı yapıyor.  Pastelleşen renkler bir süre daha geçerliliğini koruyacak. Buna ek olarak macun beji yükseliyor ve kahve tonları da yumuşuyor. Gri ise her zamanki gibi vazgeçilmezlerden.

20160520_123319

Renklerden desenlere geçiş yapacak olursak dijital desenlerin üretiminin de maliyetli olmasından dolayı yavaşladığını göreceğimizi belirtiyor Mommarje. Bunun yerini içi  hava dolu izlenimi veren alveol şekiller alacak. Fütüristik desenlere farklı bir yorum! Tropik görüntüler ve hayvan baskıları önümüzdeki yaz da revaçta olacak. Yine epeydir favorim olan, siz artık biliyorsunuz, o yeşil yapraklıları kullanmaktan çekinmeyin.

cottonbox

Patchwork patchworktür diyoruz ve kullanmaya devam ediyoruz. Veee elbette son birkaç yıldır mandala mandala diye ölüyorduk, sonunda ev tekstiline de giriş yaptı. Kırlentlerde, plaj havlularında ve nevresim takımlarında bolca göreceğiz. Fuardan attığım bir snap’ te Cottonbox’ ın mandala desenli bir nevresimini paylaşmıştım. Sevgili Mommarje bu duruma “terapi tekstili” diyor, ne doğru bir tespit.

Snapchat-889412893962026997

Hemen uygulayanlardan biri de Karaca Home. Mandala formlu tüm havlularına bayıldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.  Hele ki kuş, kafes, çiçek, böcek şekillerinden fena halde sıkıldığımız şu zamanda havlulara yepyeni bir can kan olduğunu söyleyebilirim.

20160520_170128

Notlarıma geri dönecek olursak doğal ve yerel dokular iri damaskların yerini çoktan aldı. Ama gerçekten sizin de gözünüz gönlünüz yorulmadı mı devasa damasklardan? En azından birkaç tık daha sadelik! ikatlar ise bir tekstil klasiği olarak varlığını devam ettirecek.

Renk ve desen tamam, peki ya kumaşlar? Az önce de değindiğim alveol şekiller fütüristik kumaşların alt yapısını oluşturacak. Diğer taraftan kumaşlarda eskiye dönüş de hakim. Doğaya dönüşü simgeleyen Anadolu kumaşları, Ödemiş ipekleri ve kara tezgahların yıldızı parlıyor. Bunu etnik doku, eklektizm ve “el yapımı” görünümle birleştirebilirsiniz. Dokulu, hacimli jakarlar ve krinkle (crash) kumaşlar zaten anayasanın değişmez maddeleri desek yeri…

20160520_123417

Önümüzdeki yıl genel hatlarıyla işte böyle geçecek, siz şimdiden hazırlıklarınızı yapabilirsiniz 😉 keyifli sunumu ve anlatımı için Cenk Mommarje’ a teşekkür ediyorum.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It