Diyorum ya bazen bir fotoğrafın detayı bile ilham oluyor yazılarıma… Yine öyle bir yazı bugünkü. Geçtiğimiz günlerde Instagram’ da gezinirken şu linkte yer alan tabakları gördüm ve resmen vuruldum! Sonra birden şimşek çaktı, evlerimizin demirbaşlarından olan, her an gözlerimizin onu aradığı bu dekoratif objeyi daha önce yazmadığımı fark ettim ve kolları sıvadım.
Saatler her daim değerli bir aksesuar olmuştur ister ev için ister kolunuz için olsun. Öyle her gün saat alınmaz, alındı mı da en kıymetlisi en afillisi tercih edilir. En azından benim için hala öyle, sık sık saat değiştirmekten hoşlanmam.

Ancak ev oldu mu orası biraz daha değişken. Artık saatler asıl fonksiyonunun yanında dekoratif zenginlik katmak için de tercih ediliyor. Özellikle birkaç farklı tipte saatle duvarda kolaj oluşturmak oldukça yaygın.

Devasa saatler de bu trendin bir parçası.

Sadelik, minimalizm ve simetri… Bazen başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok…
Sıradışı formlardaki saatler yine umulmadık yerlerden sarkıtılarak dekorasyonunuza sihirli bir dokunuş kondurabilir. Kapı eşiğine asmak gibi…

Her şey yerli yerinde güzel, kombini ile güzel. Şimdi siz bu halat duvar saatini tekne dışında nereye asarsanız asın emanet duracaktır.

Pragmatist bir yaklaşımla estetikten uzak ama işinizi sonuna kadar görecek dijital bir saat de olabilir tercihiniz. Önemli olan geri kalan dekorasyonun tümü bu modernliğe uyum sağlayabilsin.

Adet haline gelen şömine üzerine tablo, ayna veya televizyon koyma işine saatle bir çeşitlilik katabilirsiniz. 

Guguklu saati unutursak hatrı kalır elbette 🙂 şu saatten olmayan ev yoktur herhalde. Benimki ise taa Hollanda seyahatimden kalma.

Ve Dali… Bir guguklu saat kadar atlanmaması gereken de Dali’ nin “eriyen saatler” tablosuna yapılan gönderme. Özellikle Barcelona’ ya gitmiş herkesin illa ki aldığı.

Yaratıcı olmak ancak böyle mümkün.

Duvarları bir yana bırakırsak temalı sofralar yaratırken de kullanılabilecek bir parça. Bir örneğini daha yazımın başındaki linkte paylaşmıştım.

Mutfak dekorasyonunuzu tastamam bitirecek bir parça. Bunun ayrıca çatal bıçak ve kaşıklı versiyonları da bulunabiliyor.

Vintage aşkına alınabilecek bu devasa ayaklı saati ise başlı başına sergileyebilecek alan lazım evlerde. Ama şıklığına laf yok, o ayrı.

Her şey bir yana, benim için duvar saatinde tek gerçek babaannemin evindeki yüz yılı aşkın bu duvar saatidir, başka diyeceğim yok, sevgiler, saygılar 🙂

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It