Ülkemizdeki en büyük, dünyada ise 3. büyüklükteki mobilya fuarı olan İstanbul Mobilya Fuarı geçtiğimiz hafta 28 ocak-2 şubat günleri arasında yer aldı. 6 gün süren ender fuarlardan olması ilginin büyüklüğünü de vurguluyor aslında. 

Her yıl onlarca üreticiye, ithalatçıya ev sahipliği yapan fuar, sektörün yeniliklerini takip etmek için biçilmiş kaftan. Bu demek oluyor ki her yıl fuara gidip muhteşem modeller beğenip, her yıl “offf keşke mobilyaları değiştirsek” nidalarıyla eve dönmek demek 🙂

Sözü fazla uzatmadan sizi bu güzel yolculuğa çıkarıyorum, tabii dipnotları da düşerek. Ne yazık ki fotoğraflayamadım ancak benim için bu fuarda gözdem “By Kepi” idi. Bir diğer favorim Sahne Mobilya ile başlayalım.

Doğal malzemeleri her zaman büyük ve gösterişli aksesuarlarla kombinleyen başarılı markanın her daim takipçisiyim.

Örneğin bu kocaman ama karakteristik konsolda kullandığı 2 ağaç rengini tek renk ekose kumaşla çekmecelere uygulaması hem sıradışı hem de sevimli bir iş çıkarmış ortaya.

Dikey çizgili duvar kağıtlarını irili ufaklı çerçevelerle süslemek hala çok trendy. 
Bu tepsileri de çok estetik buluyorum.
Fatih Kıral yine epey büyük 2 katlı bir stand hazırlamıştı. Klasikteki başarılı çizgisini koruyor. 
Yataş‘ ın hazırladığı standta ince dilimlenmiş gerçek kütükler duvar dekorasyonunda kullanılmıştı. Buram buram kış ve doğa kokan bu temayı içeride barkovizyon destekli görsellerle devam ettirerek yine kütük sütunlarla tamamlamıştı. 

Stand girişindeki mini klasik müzik konseri ise ortama sıcaklık katıyordu. 
Stella Mobilya‘ nın klasik çizgilere gönderme yapan modern tasarımları yine etkileyiciydi. Geniş koltukların arkasına koyulan tasarım dresuarlarla siz de salonunuzu tekdüzelikten kurtarabilirsiniz. Tabii dresuarı dekoratif objeler, şişeler ve çerçevelerle süslemeyi unutmayın. 
Ve Bretz… Klasik çizgileri art-deco ve dömi-klasik detaylarla harmanlayan başarılı firma yine etkileyici tasarımlar hazırlamıştı fuar için. Gezmesi büyük keyifti. 
Yine bahsettiğim çizgili duvar kağıdı burada da varaklı ayna ve çerçevelerle kombinlenmişti. 
Uzun zamandır Türk firmalarının uygulamadığı basamaklı, cibinlikli yatakların görkemi apayrıdır. İnsana sarayda bir yatakta yatıyormuş havası yaratacağı muhakkak. Ancak ayakucundaki oturma bölümüyle boyutları iyice büyüdüğünden fuara da akın eden Arap müşterileri hedef alımış olmalı Metebronz Mobilya.

Deniz kenarında tüm heybetiyle dizilmiş yalılara yakışacak tam da deniz temasında bir salon. Renk ve tasarımda mavi tonlarından ilhamını almış bu göz dolduran salonun en can alıcı kısmı ise şüphesiz üzerinde yağlıboya deniz tabloları olan giriş kapısıydı. Oldukça etkileyici!

Özellikle MOBDER bünyesinde stand açmış olan tüm firmalar gerçekten birbirinden başarılıydı.

Dar alanları büyütmenin tek yolu aynalar değil. Bir firmanın uyguladığı renkli cam duvarları siz de evinize uygulatabilir böylece şeffaf geçişlerle hem ferahlık sağlayabilir hem de derinlik katabilirsiniz.

Estetik Decor firmasının daha maskülen ve doğal materyallere gönderme yapan stili aslında tam da 2014′ ün vahşi doğa trendine uygundu.

Kürklerin, derilerin ve yumuşacık dokulu kumaş, halı ve koltuk şallarının domine ettiği bu tarza Orta Doğu’ nun oryantalist esintili aydınlatma ve aksesuarları eşlik etmişti.

Geniş tepsi veya sinilerinizi iyice parlatarak sehpa halinde kullanıp üzerini de modern objeler ve mumlarla donattınız mı çok hoş köşeler yaratabilirsiniz evinizde.

Ve işte bu yılın ters köşesi… Dekorasyonda Osmanlı esintileri out, Selçuklu detayları ve çiniler in… Aklınızda olsun…
Gösterişli ve klasik dev abajurlar geri mi dönüyor? Birkaç markada dikkatimi çeken bu detayı önümüzdeki günlerde araştırıyor olacağım.

Çiçekler her yerde… Yapma çiçeklerle masamızı, dresuarımızı süsleyip renk kattığımız doğrudur, uygulanabilir, pratik ve uzun vadeli bir seçenek. Peki ya çiçeklerle bezeli bir çardağın altında oturduğunuz izlenimini yaşamak? Bu uygulama ev girişlerine,  ufak misafir odalarına veya yatak odalarına uygulanmaya başlanmış çoğunlukla. Temizliği, heybeti derken benim gibi bir çiçekseveri bile bir süre sonra yorabilir mi diye düşünmedim değil.
Çocuk ve genç odası olmayan fuar olur mu? Bu konuda da sektörün öncülerinden Çilek Mobilya konseptlerini çoğaltmıştı. Korsan temasından prensese, polo oyuncularına kadar çeşitli temalar sunan marka bu konseptleri de layıkıyla tasarlamıştı.

Duvarda yazı efektlerine bir de ışıklılar eklendi.

,
Salonlardaki duvar saatleri artık çok tarz. Varla yok arası.. Zaman da böyle hissettirmiyor mu bize? Bir var bir yok…

Karışık harf uygulaması son 1-1,5 yıldır Pinterest alemini epeyce kasıp kavurmuştu. Görünen o ki bizde bu sene de devam edecek.
En güzel kendini ifade etme yollarından biri yazı ya, işte gördüğünüz üzere harfler yazılar her yere uygulanıyor. Özellikle bu konsolun arkasında hem dekor hem paravan özelliği oluşturan bu akımdan siz de faydalanabilir, size özel satırları, beğendiğiniz bir şiirin dizelerini evinizde somut bir şekilde ölümsüzleştirebilirsiniz.
Fuarda genel hatlarıyla beğendiklerim bu şekilde ama tabii ki fotoğraf çekimine izin vermeyen firmalara dair kareler yakalayamadım. Aslında bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda üstelik de bloggerlar markalara satışlarında olumlu etkiler sağlarken bu gizlilik hassasiyeti nedendir anlamıyorum. Yine de fuara katılan tüm firmaları tebrik ediyorum.

Yazar

5 Yorum Var

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It