Motifin kıvrımına, rengine, yoğunluğuna göre her akıma uyum sağlayabiliyor damask. Bazen maksimum alaturka, bazen Osmanlı sarayından bir parça, bazen Marie Antoinette’ in odasından bir köşe. “Damask” isim kökeni Arapça olmasından dolayı sanırım hep biraz daha oryantal vurgular yapıyor, ama hep şık.  

Doğru mobilya ve yardımcı aksesuarlarla kombinlendiği sürece hoş bir ortam yaratamamanız imkansız! Vizon rengi duvar kağıdına pudra/bej tonlarında perde ve desenin renginde koltuklar ekleyince son derece zarif bir oda oluşmuş.

Banyonuz ister büyük olsun ister küçük, en azından bir duvarı kağıtla kaplamak (hele ki bu damask desen ise) banyoyu sadece “ziyaret amaçlı” bir mekan olmaktan çıkarıp 🙂 estetiği olan bir mekana dönüştürecektir.

Perdede ya da döşemelik kumaşlardaki damaskı odanız için fazla iri ve karmaşık buluyorsanız bu mumluklar gibi ufak dekoratif detaylarda damasklı olanları tercih ederek şıklığınızı bütüne yansıtabilirsiniz.
Kraliyet nevresimlerinde uyur gibi bir his
Avangard bir yatak odasının olmazsa olmazıdır damask

Geniş alanlardan ziyade objelerde damask kullanmaktan yanaysanız işte size birkaç öneri.
Söz kutusu, mücevher kutusu, hediye koyabileceğiniz bir kutu.. Hangi amaca hizmet ederse etsin son derece zarif.
Fransız tarzının ağır bir yorumlaması. Şöminenin kolon detaylarına ve tavan işlemelerine ayrıca dikkatinizi çekerim. Damask desen çok iri bir modelinden kullanılmış olsa da oda bir hayli büyük olduğundan kötü durmuyor, salonun tamamıyla bütünlük sağlıyor.

Ruhum klasik ne yapalım!? Bu banyoya bayıldım mesela. Havlunun zerafetini mi yazayım, aynanınkini mi, duvarkağıdının şıklığını mı, bordür ve duvarın alt uygulamasını mı yoksa Velazquez’ in Las Meninas’ ındaki kızı andıran hoş tablonun dekorasyona uyumunu mu? Alsınlar bu banyoyu aynen benimkine uygulasınlar, o kadar yani 🙂 Bir dipnot da ekleyeyim. Duvarın alt detaylarını genelde salon ve yatak odalarında uygulamaya meğilliyiz ama standardın dışına çıkıp bazen farklılık yaratmak lazım. Banyoda da çok kibar durmuş.

Huzur tonları. Mavinin her tonu, kadifenin yumuşaklığı, çizginin yalınlığı ve damaskın yaptığı son dokunuş! Enfes.
Siz yeter ki kullanmak isteyin, algılarınız açık olsun, her yerde bulabilirsiniz bu güzel not kağıtlarından.
Veee tabii artık zaten bildiğiniz üzere 1 eylüldeki çekilişte vereceğim fincan takımı da damasklı! 😉 ( çekiliş detayları burada ) Son günler, kaçırmayın.
Yukarıdaki damask desenli dekorasyon örneklerinden siz hangisini/hangilerini daha çok beğendiniz? 
Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It