Unicera
Fuar yazımızın ikinci kısmıyla devam edelim. İlk bölümde banyo ve mutfak
donanımları ve aksesuarlarından bahsetmiş, son trendleri aktarmıştım size.
Şimdi de taş, mozaik ve seramik detaylarını inceleyelim.
Öncelikli
olarak dikkatimi çeken şu oldu. Her daim dekorasyonda belli bir yere sahip olan
mozaik kesinlikle yükselişe geçiyor, demedi demeyin! Üstelik artık çok daha
yaratıcı çizgilerle… Alacalı ve renk geçişli, çoğunlukla bina dış cephelerinde görüp artık sıkılmış olduğumuz bu tür ile isterseniz bir tablo uygulaması yaptırın duvarlarınıza, ister Marilyn Monroe süslesin ya da balayınızı geçirdiğiniz muhteşem Venedik ve kanalları boylu boyunca uzansın duvarlarınızda. Ne olursa olsun artık mozaiklerde desen var, ruh var, sıradanlık out!
Mozaiğin yanı sıra desenli seramikler de ön plandaydı. Bunlar da tarz olarak son yılların modasına uyarak biraz daha avangarda kaymıştı.

 Kütahya Seramik yine oldukça görkemli bir stand hazırlamıştı. Stand değil de bir fuar üssü diye nitelendirsek abartmış olmayız. Söz gelimi, girişi bile şu şekildeydi:

Çeşitlerini yukarıda gördüğünüz paneller üzerine uygulayarak desenlerin genel havası hakkında daha net fikre sahip olmamız sağlanmıştı. Zeminlerde kullanılan bu tarz kareler ve dairelerin de modasının geçeceği yok gibi. Her geçen gün zengin çeşitlerle tüketicinin iştahı kabarık tutuluyor!
Seramiklerden bahsediyoruz da onların gizli oyuncuları, destekçilerine de değinmek gerek. Seramik bağlantı çıtaları ve bordürleri! Her bir parçanın birbirine ve duvara iyice tutunmasını sağlayan bu profiller çoğunlukla alüminyum ve paslanmaz çelikten üretiliyor. Bence alüminyum olanlar daha yalın ve göze hoş gelse de biraz daha süse ve şatafata düşkünlerimiz için çelik bordürler epey bir çeşitlendirilmiş. Öyle ki, Swarovski taşlısından tutun, baklava desenlisine, kabartma figürlüsüne, altın sarı kaplamalı, bakır renkli olanlarına kadar pek çok alternatif bulunabiliyor. 

Yine duvar dizaynında son yılların vazgeçilmezlerinden olan doğal taşları bilirsiniz. Hatta artık benzerlerini her yerde görmekten sıkıldık bile diyebilirim. Ancak Efesus Stone firmasında öyle bir desen gördüm ki “sonunda, duvarlara yeni bir soluk geldi” dedim! 

“Taklamakan” adıyla patenti alınan bu farklı uygulamanın esin kaynağı Taklamakan Çölü ve çölde rüzgarın etkisiyle oluşan enine kumul çizgileri. Oldum olası hikayesi olan her ürünü çekici bulmuşumdur 🙂 Desenin genel hatlarının da yatay veya dikey değil de verevine olması yine aklımı çelmesinin sebeplerinden biri. En kısa sürede showroomlarını incelemenizi tavsiye ederim tadilat düşünenlere, yenilik severlere.
Gelelim taban uygulamalarına… Bazı cafe ve restaurantlarda dikkatinizi çekmiştir. Eski tip mutfak karoları pek revaçta. (Filmde mi kullanılmıştı hatırlayamıyorum ama bu karolar bana Joanne Harris’ in çikolata krizleri eşliğinde okunan romanından çevrilen “Çikolata” adlı filmdeki mis kokulu Fransız pastanesini anımsatıyor 🙂 ) Aynı tasvir ettiğim gibi sıcak ve samimi bir atmosfer yaratıyor olmasından dolayıdır ki pekçok cafenin son dönem tercihleri arasında. Ya evler?  Şu an evimi tadilat yaptırıyor olsam kesinlikle tercih edeceğim tek tarz!

Son olarak doğal taştan yapılan dekoratif karolara değinmek istiyorum. Yine duvar yüzeyinde uygulanabildiği gibi tablo, çerçeve ve bardak altlıkları gibi farklı alanlarda kullanılabilen ürünler sınırsız desen seçeneğiyle bizleri cezbediyor. Özellikle tablolar ve tekli bardak altlarında bulunan baskı bolluğu arasında hangilerini seçeceğinizi şaşırabilirsiniz. Peki Decoridea’ cılar, sizce biz Decoridea olarak hangisini seçerdik bilin bakalım? 🙂

Yazar

1 Yorum Var

  1. Nakliye konusunda özellikle firma ve elemanlar çok önemli.Biz sık taşınmayı seven bir aile olarak taşınma esnasında yazınızda belirttiğiniz konulara özellikle dikkat edilmeli. Birde zarara uğrayacak eşyalarınız için mutlaka nakliye firması sigorta yaptırmalıdır.Ama ne olursa olsun taşınmak çok çok zor.Hele birde taşınma sonrası yerleştirme.

  2. Merhaba 3 kere taşındık ve ilkinde eşyalarımızı kendimiz paketlemiştik ve yeni gittiğimiz evde kolileri rastgele attıklarını görünce sinir krizi geçirip ağlamıştım. Sonra ikinci taşınmamızda yine en önemli kırılacak eşyaları kendimiz paketlerin ve sanırım 30-40 koli kadar paketi kolimiz olmuştu ve gerisini onlar kolilediler. Taşınma sonunda çok memnun kaldık eşyalarımız hiç zarar görmemişti sadece 2 tane ikea mumluğum kırılmıştı. O kadar koliyi boşuna yaptığımıza karar verdik. Hatta o taşınmamıızda anadoludan istanbula taşınacağımız için bir gün önce anahtarı taşıma şirketine verip hiç başlarında durmamıştık. Sadece yeni evde yanlarınızda olmanızı istiyorlar eşyaların nerelere koyacağını göstermeniz için.
    Aradan 1 yıl geçti ve yine aynı firmayla geçen ay tekrar taşındık. Bu sefer sadece yatak odamızdaki çekmeceleri topladım. Gerisini onlara bıraktık. Ayrıca bu firmanın yük asansörü de var. Merak edenler için adını da söyleyeyim. Hakan yazıoğlu, Yazıcıoğlu nakliyat. Sanırım facebook adresleri var orda telefonu yazıyordur.

  3. Selamlar,
    İlgine ve detayli aciklaman icin tesekkurler, cok onemli bir bilgi paylasmissin gercekten.. Eminim faydalananlar olacaktir…

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It