Hint asıllı Amerikalı yazar, tamamlayıcı tıp uygulamacısı Deepak Chopra‘ nın Başarının 7 Spiritüel Yasası bizim evde uzun yıllardır olan bir kitaptı. Zaten basımı da epey eski. Zamanında ben mi getirdim, eşimin getirdiği kitaplar arasında mıydı hiç hatırlamıyorum. Hatta birkaç yıl önce başlayıp şu kadarcık kitabı yarım bırakmışlığım vardı. Ama işte her şey zamanını yerini bekliyor ya illa ki. Bu zamana kısmetmiş başlayıp bitirmek.

Haziran başında Bodrum tatiline çıkmadan önce yanıma sıradaki hangi kitabımı alsam derken uzuunn zamandır baş ucumda sırasını bekleyen bu kitaba gitti elim. Bence sırası şimdi diyerek attım çantama. Bir süredir enerji, access bars gibi konulara biraz daha ilgi duyduğum için bu seferki seçimimde öne çıkmış olabilir.

Her ne kadar Uzakdoğu felsefelerine fanatik olarak kapılan biri olmasam da hem ayrı düştüğüm hem de hemfikir olduğum noktaları var. Ancak bu konuyu başarıya giden yolun 7 spiritüel yasası şeklinde belirlemiş olması daha ilgi çekici kılıyor. Neticede ne işle meşgul olursak olalım başarılı olmak hepimiz için önemli bir kırılım, hatta bazılarımız için her şeyden önce geliyor.

Chopra bu hedefe ilerlerken bu spiritüel yasaları şöyle başlıklandırmış. (merak etmeyin sadece başlıkları geçeceğim, uygulama yöntemleri kitapta)

  1. İçsel güç yasası
  2. Alma verme yasası
  3. Sebep sonuç yasası (karma yasası)
  4. En az çaba yasası
  5. Niyet ve arzu yasası
  6. Zihinsel bağımsızlık yasası
  7. Hayatın amacı yasası (darma yasası)

Tüm bu ana başlıkları içselleştirip, yöneterek başarıyı adım adım hayatımıza katmamız için yönlendiriyor yazar. Bazı noktalarda kendi adıma abartı bulduğum veya uygulama pratiğinin o kadar da verimli olmayacağını düşündüğüm oldu. Ancak genel anlamda maddelerin net ve izlenmesi gereken yolların anlaşılır olduğunu söyleyebilirim. Aynı fikre sahip cümleleri evirip çevirip destan yazmadan kısa ve öz bir biçimde bize ulaştırmayı tercih etmiş yazar. Eğer bu kategoride bir kitap okumak istiyor ancak kişisel gelişim kitaplarına karşı bir önyargı besliyorsanız, sıkılmadan faydalanarak okuyacağınız bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Son yıllarda “kişisel gelişim” kitaplarının içi biraz boşaltılmış (bir terim çok fazla kullanıldığında bana mutlaka amacından saptığı izlenimi veriyor belli noktalarda) gibi gelse de bu alanda duayenlerden biri olmuş bir yazarın elinden çıkması ve bahsettiğim gibi kısa ve net bir şekilde bize aktarılmış olması okumanız için en ikna edici sebeplerden. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

 

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It