Geçtiğimiz günlerde İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sergilenen “Faust” operasını izlemeye gitmiştik. Açıkçası Faust’ u sahne de ilk kez izleme fırsatı buldum ben de.

Alman edebiyatının simgelerinden Goethe 18 yaşında yazmaya başlayıp  ikinci bölümünü ancak 83 yaşında ölümünden kısa bir süre evvel bitirebilmiştir. (1832) Derinlikleri olan bu eserin opera uyarlanması ise Fransızca ile olmuştur. Ünlü besteci Charles Gounod’ un Beş perde olarak kaleme aldığı ilk librettosu 1859 yılında tamamlanmıştır.

Özel güçler elde ederek gençliğini geri almak ve sevdiği Gretchen’ ı elde etmek için ruhunu şeytan Mephistopheles’ e satar. Sonrasında olanlar ise tam bir tragedyadır. AKM’ de sergilenen bu eseri beğendim ancak Faust rolünde Hüseyin Likos’ un oluşu inandırıcılık olarak biraz havada kaldı şahsi fikrimi soracak olursanız. Elbette kendisi çok başarılı bir opera sanatçısı fakat Faust’ un neredeyse eli ayağı tutmayacak kadar yaşlı halinden sonraki gençleşme evresinde -genel kanı nasıldır bilmiyorum ama- ben daha genç bir sanatçı görmeyi tercih ederdim.

Bunun dışında dekor ve kostüm olarak çok beğendiğim bir prodüksiyon oldu.

Elbette seçeneklerimiz kısıtlı ve klasik eserleri de kaçırmamak adına ben yine de biletleri takip edip bu eseri sahnede izlemenizi tavsiye ederim.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It