Bir yıl dediğimiz zaman kavramı ne kadar çabuk geçiyor, size de öyle geliyor mu yoksa ben mi bu hissiyattayım? Sanki 2-3 ayda bir yılın rengini yazıyormuşum gibi hissediyorum bazen. Yine bir aralık ayı geldi çattı ve Pantone Renk Enstitüsü önümüzdeki yılın rengini açıkladı. (bir parantez açmam gerekirse bu enstitünün yılın rengini neye göre belirlediğine dair bir duyum aldım ama açıklayıp sizin de hevesinizi kaçırmak istemem. Zaten kesin bir bilgi olduğuna emin olmadan böyle bir şey yazmak doğru olmaz. Sanırım bu spekülasyonlar nedeniyle websitesinde sahne arkası hakkında biraz bilgi verilmiş. Yani nasıl seçiliyor kim seçiliyor gibi detaylarla))

Konumuzdan sapmayalım. İşte karşınızda 2024′ ün rengi “peach fuzz” yani şeftali tüyü. Ana görselde de paylaştığı karahindiba benzeri tüyümsü bir çiçekle ve rengin tonlarını içeren arka planı birleştirdiğinizde fikri çok iyi veriyor. Pudra tonlarında bir şeftali rengi vaad ediliyor.  Hatta direkt etiket rengine baktığınızda bir fondöten veya kapatıcı kartelasına bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Tam da böyle bir ton.

Yakınlığı, samimiyeti sıcaklıkla yakalamaya çalışan ruhlarımızı modern bir zarafetle birleştirmek hedeflenmiş.  Gençliği ve tazeliği zamansız olanda bir araya getiriyor şeftali tüyü.

Bu yıl bu rengin seçilmesinin sebebini de şu şekilde özetlemişler. (ki takip ettiğim bunca yıl boyunca ne zaman yumuşak ve açık tonlar seçilse benzer bir gerekçe sunuluyor. Ama trendlere bir gerekçe lazım diyerek takip etmeye devam ediyoruz 🙂 )  Günlük yaşamımızdaki karmaşanın ve hızın gelecekteki daha huzurlu bir geleceğe ulaşma gayesinden yola çıkmışlar. Adeta geçenlerde de kaleme aldığım hygge trendi gibi (okumak için buraya tıklayabilirsiniz)  sevdiklerimizle samimi ortamlarda bulunmayı, kendimize zaman ayırmayı, bu rengin sıcacık tonunun etrafımızı sarmasını bir çerçeve içine oturtmuşlar. Bu kadar teknik bilgi size de yettiyse gelin bu rengi nerelerde, nasıl ve hangi kombnlerle kullanabiliriz biraz incdeleyelim.

Hafif bir ton olduğu için bir kere mekanlarınızın her yerine entegre edebilme kolaylığı sağlayacak. İster banyoda ister mutfakta, ister çalışma odası olsun fark etmez. Toprak tonlarıyla çok iyi uyumlanacağından ahşap dokulara şahane bir partner olacak. Çalışma odalarına ise ekstra bir dinginlik aynı zamanda canlılık katacağını söyleyebilirim.

Kendinizi mini moodboardlar hazırlayarak, önden bir planlama ile alanınıza uygulamadan önce fikir sahibi olabilirsiniz.

Sofralarınıza da romantik dokunuşlar katabilirsiniz bu renk sayesinde.

Bu yıl düğün ve nişan organizasyonlarının da gözdesi olacağından şüphem yok.

Peki salon veya oturma odalarınızda yer vermeye ne dersiniz?

Yıllık trend renk değişimlerinde elbette tüm evinizi ya da komple bir odanızı değiştirecek değilsiniz tabii ki. Tek bir parçayla veya ufak bir köşeyle bile kendinize taze bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Peki söyleyin bakalım, sıra sizde. 2024′ ün rengi peach fuzzı beğendiniz mi? Aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kendimizden de bu renge kombin olacak parçaları koymayalım mı? 😉

 

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It