Geçtiğimiz ay, nisan ayındaki Danimarka ve İsveç seyahatimizin videosunu ve gezi notlarını paylaşmıştım. Eskiler bilir, gezdiğim her ülkeden sonra o ülkenin dekorasyon stilini “Ev Stil” başlığı altında ele alırım. Yazdıklarımdan farklı bir rota oluşmadığı için coğrafi bazlı stil yazılarım epeydir gelmiyordu. İşte buyurun kuzeyli  dekorasyon felsefesine..

Esasen İskandinav ülkelerinin genel yaşam ve dekorasyon stilini ele alan bir yazım vardı yılllaaar yıllar önce kaleme aldığım (linki burada) Bu seferki içerik olarak biraz farklı çünkü odağımız “hygge” akımı ışığında dekorasyon stili. Hygge kelimesi bugün bildiğimiz anlamıyla 1800’lere dayanıyor. Yani hayatın yoğunluklarından uzakta, bulunduğun alanda, evinde sevdiklerinle olma, keyifli ve samimi vakit geçirmek, hayatın sessiz keyiflerini yaşama anlamına geliyor. Şimdilerde “iyi yaşamanın Danca yolu” olarak da lanse ediliyor bu trend akım.

Hygge’ nin yüksek sezonu nedir desek kış ayları deriz çünkü Danimarka‘ da uzun, karanlık ve yağışlı geçen günlerini aydınlatma amacındadır. Minimalist detaylar barındırmakla birlikte tüketim felsefesinden çok elinde olandan keyifli köşeler yaratmayı daha çok ilke edinir.  Kış aylarına adım attığımız şu günlerde gelin en kolay haliyle kendi evinizde hygge stili oluşturmanın ipuçlarına bakalım madde madde.

  1. Soğukta ortamı ısıtmanın en güzel yolu bolca kumaştır. Buna size sağlayacak her türlü kırlent, yumuşak koltuk kumaşları, koltuk şalı ve throwlar, kalın dokulu halılar öncelikle tercih edilmelidir.

2.  Doğal malzemeler kullanmaya özen gösterin. Sentetik kumaşlar yerine keten, pamuk, yün gibi kumaşlara yönelin. Mobilyalarda ise ham ahşaplar öne çıkabilir. Mermer gibi soğuk hisli malzemeleri illa ki kullanacaksanız bile masa gibi büyük ölçeklerde değil, şamdan, tepsi gibi dekoratif unsurlarda kullanın.

3. Sevdiklerinizle bir araya geleceğiniz zamanlarda sıcak ve samimi keyif köşeleri yaratın. Ufak bir vazoda mütevazi bir çiçek, eğlenceli ve davetkar yastıklar, sıcak içecekler ve aklınıza gelebilecek nice benzeri.

4. Keyif köşelerini sadece sevdikleriniz için değil, kendiniz için de düzenleyin. Örneğin, battaniyenize gömülüp aylarca kitap okuyup sıcak çayınızı kahvenizi içmek isteyeceğiniz kitap okuma köşeleri yaratın.

5. Hygge’ nin sert feng shui kanunlarıyla pek alıp veremediği yoktur. O yüzden yapma çiçek bile olsa çiçek ve yeşil bitkiler bu samimi ortama artı bir puan ekleyecektir. Mekanlarınızda yer vermekten çekinmeyin der hygge.

6. Tatlı kokuları ve yumuşacık ışığıyla hygge’ nın neredeyse başrolünde mumlar yer alır. Her yeri mumlarla donatın.  Kışın karanlığını, kasvetini hafifletmenin en geçerli sebebi romantizme evirmektir. İrili ufaklı her köşeye yakışacak bir mum bulacağınıza eminim.

7. Renk olarak da dinginlik veren krem-beyaz tonlarının yanı sıra doğal ve toprak tonlarını kullanmayı unutmayın.

En temel prensipleriyle hygge’ yi bu şekilde evlerinize taşıyabilirsiniz. Ben sadece ev dekorasyonunda değil, hayat felsefemde de hygge’ yı benimsemek isterim derseniz de piyasada Türkçe’ sini de kolaylıkla her kitapçıda bulabileceğiniz kılavuzunu okuyarak bu içten ve samimi felsefenin içine dahil olabilirsiniz.

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It