Sezonun bale açılışını da yaptık. İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu kış renkli bir sezon vaadediyor bize. Uzun yıllardır kurum bünyesinde sergilenmemiş olan klasik eserlerden Giselle izleyiciyle buluştu. Biz de geçtiğimiz günlerde premier gösterisi için bilet bulduk ve izlemeye gittik.

Bu gösterinin, izlemeye giden biz 3 aile için önemi ayrıydı. Kızlarımızın yaşlarının da tuttuğu ilk kez bir klasik eseri sahnede hem de AKM‘ de izleyecekleri için biz de heyecanlıydık onlar da. 3 arkadaş yıllardır bale yaptıkları ve Derin’ in en sevdiklerinden biri olduğu için bizim Giselle’ e gelmemiz zaten şarttı. Elbette biraz ağır bir eser olduğu için ara ara konsantrasyonları dağıldı ama böyle böyle alışacaklar. Bu gösterinin onlar açısından bir önemli yanı da temsilde balet Berkay Günay’ ın da o gece sahne alıyor olmasıydı. Berkay abilerini daha ilk yıllarda tanıdılar, okuldaki ablaları Berkay’ ın workshopuna girerken onları izlerlerdi. Geçen yıl artık onlar da katılabilecek duruma eriştiler. Hatta Berkay Günay o workshopu yine İstanbul Devlet Opera ve Balesi balerinlerinden Berin Kocabaşoğlu ile birlikte gerçekleştirmişti. İkisini o gece aynı sahnede görmeleri şahane oldu.

Bale izlemeyi özlediğimiz yaz arası bile bizim için uzun bir zaman teşkil ediyor ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki kızlarımızın da bu yolculuktaki 5. yıllarında bizim de artık gözümüz çok gelişiyor. Çocukluğumdan beri bir bale izleyicisi olmama rağmen kızımın sürecinden, öğretmenlerinden dinlediklerimizden sonra aslında ne kadar at gözlükleriyle izlediğimizi fark eder oldum. Bu bilinç ve göz olmadan azı detayları görmeyebiliyorsun, o anın keyfine odaklanıyorsun. Takıldığım noktaları söyleyip sizin de keyfinizi kaçırmak istemem. Sadece şunu sorgular oldum, benim lise ve üniversite yıllarımda yurtdışından pek çok farklı ülke ve ekolden gruplar gelirdi. Farklı sanatçıları farklı sahnelerde bambaşka performanslarla izleme şansımız olurdu. Bu çeşitlilik inanılmaz besleyici ve vizyon genişleticiydi. Son 15 yılda misafir ülkelerin, grupların ülkemizdeki gösteri sayısındaki dramatik düşüş gerçekten çok üzücü ve düşündürücü. Bu çeşitlilik bizim için bile gerekliyken bu sanat dalına gönül vermiş insanlara, yetişen çocuklara nasıl büyük bir ihtiyaç ve yoksunluğu ne derece kritik umarım anlatabilmişimdir.

Sanata destek için tabii ki gidip izlenmesi gerekir diye düşünüyorum çünkü zaten yeterli kıymeti görmeyen sanatın bir de profesyonel ilgisizliğe kurban gitmesi zaten desteklemeyen kesimi haksız iddialarını uygulamada gerekçeli pozisyona sokabilir ki bu da son derece tehlike arz edebilir bu dalın geleceği açısından. Bu sebeple gidip görmenizi isterim. Sıradaki temsil tarihleri 2 ve 7 aralık olarak açıklanmış. Bu verdiğim linkten ulaşıp biletinizi satın alabilirsiniz. Keyifli seyirler.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It