Son yılları domine eden tarz nedir diye sorsanız cevabım kesinlikle çağdaş klasik stil olur. Abartıyı gözümüze gözümüze sokan cayır cayır altın detaylarıyla kavuran “lüks” stili kesinlikle bu stille karıştırmamak gerekir, öncelikle onu belirtmeliyim. (hoş, lüks kavramı oldukça tartışmalı ve hatta o mudur lüks yoksa bu stil midir, saatlerce de tartışabilirim) Çağdaş klasik dediğimiz bu tarz lüks kavramını vurgulamak yerine mode sektöründeki “çabasız şıklık” deyip üzerine uğraşılmış bir görünümü  vermeden sakin ve yalın detaylarla sofistike bir ambiyans sunmaktadır. Gelin biraz daha açalım…

Üzerine uğraşılmamış derken aslında bir aleladelik değil konu kesinlikle. Bu stilde yer verilen tüm detaylar önce malzeme kalitesiyle kendini belli eder. Duvardan, yüzeylere, aksesuara kadar her bir parça  yüksek kaliteye sahiptir. Maliyet olarak çok pahalı bir şey değil kastettiğim asla. Evet iyi malzeme yüksek fiyatları getirir, bu tartışmasız ancak uygun fiyata bulunabilecek nokta atışı malzemelerle de bunu sağlayabilirsiniz. Sadeliğin getirdiği bir ihtişam söz konusudur. Zarif duvar kaplamalarıyla (kağıtla veya kumaşla, her türlü panelle) özellikle de çıtalama kullanılıyorsa duvarda veya tavanda, bu haliyle 19. yy Fransız stiline göz kırpar. Ne var ki, kullanılan mobilya ve kumaşlarla bu stilden ayrışır. (biraz karşılaştırmalı örnekler veriyorum ki ne olup ne olmadığı veya benzerlik gösterdiği diğer akımlarla aklınızda netlik kazansın) Örneğin, Fransız stili biraz daha oymalı ve varaklı mobilyaları damask ve klasik diğer desenlerle kombinlerken çağdaş klasik stilde mobilya formları çok daha modern, kumaşlar ise belli bir deseni öne çıkarmaktansa kendinden dokulu yapılarıyla dikkati çeker.

Yukarıdaki yatak başında olduğu gibi hacimli ve hareketli iskeletlerle düz kumaşları birleştirdiğinde bir ahenk yakalar. Bir iki kademe daha minimaldir esasen. Benzer şekilde aksesuarla için de bu geçerlidir. Belki sıradan bir şamdan koyulmaz da şamdanın kendi formuyla tüm içinde bulunduğu kompozisyonun havasını değiştirir.

Bu sebeple de el işçiliği gibi önemli detaylar bu stilde yerini alır. Böylelikle zamansız bir stil yakalanır. Böyle bir tarzda dekore edilmiş alanlardan sıkılmanız da uzun yıllar alabilir çünkü gusto sahibi olmak bir yana trendi kolay geçecek malzemeler ve mobilyalar kullanılmadığı için size eskidiğini düşündürmez, gözünüze batmaz.

Büyük parçalarda daha sade tasarımlar ön plandayken küçük parçalar veya aksesuarlarda biraz gösterişe kaçmaktan korkulmamalıdır. Son imzayı atacak ve sizi yansıtacak noktalar bunlardır. Belki çok farklı tasarıma sahip bir avize, çarpıcı bir perde braçol tutucu, duvarda veya bir kaide üzerinde sanat eseri ya da bir heykel.

 

Tüm bu örneklerde gördüğünüz gibi net ve temiz çizgiler, geçişler olması önemlidir. Göz yormayan ve dinlendiren tasarımın da en çarpıcı noktalarındandır. Bazı projelerimizde müşterilerimiz, mekanlarının paylaşılmasını istemiyorlar, saygı duyuyoruz. Ancak benim de benimsediğim ve birkaç projede özellikle a’dan z’ye uyguladığım stillerden biridir. Benden danışmanlık talep ettiğinizde tüm örnekler de sizinle paylaşılıyor zaten. Peki şimdi sizin fikrinizi merak ediyorum. Bu tarzı sevdiniz mi ya da zaten favoriniz mi? Aşağı yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It