Bugün size anlatacağım kitap için arkanıza yaslanın ve sıkı durun. Konsantrasyonunuz tam olsun. Zira konumuz ciddi 🙂 “Medici Ailesi” ile tanışın. Yazar Tim Parks’ ın kaleminden çıkan eser tam adıyla “Medici Ailesi – Rönesans Çağı’ nda Bankacılık, Siyaset ve Sanat”.

Öncelikle belirtmem gerekir ki başlıktan da anlayacağınız üzere çok spesifik bir konusu var. Benim gibi iflah olmaz bir Rönesans tutkunu, Floransa vurgunu ve Medici ailesi meraklısı ya da işine aşık bir bankacı değilseniz çok da çekilecek dert değil. Böyle söyleyip gözünüzü korkutmak istemem esasen fakat konu oldukça ağır. En iyisi biraz açayım. İtalyan tarihinin gelmiş geçmiş en ünlü ve nüfuzlu bu ailesini kitabın kapağını gördüğüm an daha yakından tanımak istedim. İtalya seyahatlerimden ve sanat tarihine duyduğum ilgiden gördüğüm yerleri, edindiğim bilgileri daha sağlam bir zemine oturtabilmek için benim açımdan okumam şarttı.

Geniş bir aile olduğu ve uzun yıllar Floransa yönetiminde her açıdan söz sahibi olduğu için aile bireylerinin karışmaması adına bir soyağacı ile başlıyor kitap. Bankacılık kurallarını kendi yazan – elbette her büyük ticari faaliyetin ya da tüccarın siyasete bağlanması kaçınılmazlığıyla – bu ailenin devlet yönetiminde de etkin bir rol alması çok uzun sürmez. Dönemin parlak bir çağı yaşıyor olması ışığında sanatla da içli dişli olmuşlardır. Koleksiyoner olarak topladıkları eserlerin yanı sıra ressamlara; özellikle de dini yapılarda sergilenmek üzere sipariş verdikleri eserlerle adlarından söz ettirirler.

Tarihsel olayların döngüsü ile birleştirilerek anlatıldığı ve bu üç konuyu harmanladıkları için içerik açısından oldukça zengin. Ne var ki, konunun yoğunluklu olarak bankacılık ve siyaset etrafında dönmesi -doğal olarak- yer yer sıkabiliyor. Şahsen sanatla ilgili yatırımlarına ve detaylarına daha fazla hakim olmayı isterdim. Başlıktaki üç sacayaktan en zayıf kalanı sanat olmuş. Yine de en başta belirttiğim gibi bu aileye, İtalya’ ya ve elbette Rönesans‘ a ayrı bir merakım olduğu için elimde biraz fazla sürünmüş olsa da kitabı bitirdim. Günün sonunda epey etraflıca bilgiye sahip oluyorsunuz bu ailenin hüküm sürdüğü dönemlere dair. Kısacası, vaat ettiğini içerikte de sunan bu eseri ilgilenenlere tavsiye ederim.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It