Bu kez projem yabancıya değil, kendi kızımın odasını dönüştürdüm 🙂 Hadi gelin bakalım neler yaptık. Kızımın odası takım olarak bebeklik döneminde ilk aldığımızdı. (şurada inceleyebilirsiniz) Sonrasında odaya eklenenler elenenlerle şu linkte inceleyebileceğiniz şekle dönüşmüştü. Ancak yaş ilerlemesiyle birlikte pandemi dönemi fazla hareket edememenin verdiği ufak bir gecikmeyle son halinde çığrından çıkmış olan bir oda halini almıştı. (Son halini ise Youtube kanalımdaki videonun en başında görebilirsiniz.)

genç odası

Daha fazla ertelemememizin sebebi ise kızımızın ilkokula başlamış olması ve artık odanın bir ilkokul çocuğunun gereksinimlerine yanıt vermesi gerektiğindendi.

çocuk odası

 

Odayı hem ihtiyaçlarını hem zevklerini düşünerek tasarladık. Uzun bir masa, konforlu bir yatak, büyük bir kütüphane, ferah depolama alanı ve gardrop teknik detaylardaki önceliğimizdi. Tasarımsal kısmı da projeye oturduğumuz anda esasen aklımızda şekillenmişti. Tek kenardaki kartonpiyeri muhafaza ederek duvar kağıtlarını söktük. Boya ile ilerlemek istedik. Lilanın tonunu siz sormadan yazayım Filli Boya begonvil rengi kullanıldı. farbala perde

tül stor perde katlamalı

Perdede bu kez fon perde istemedim çünkü hem öyle bir alanımız kalmayacaktı masadan dolayı hem de daha kullanımı rahat ve konforlu bir model olsun istedim. Fon perde olmayacağı için de her zaman çoğu tarza uyumlanabilen farbalayı perdeye entegre ettim. Decoridea ev tekstili ürünlerimizde biliyorsunuz perde dahil her şeyi birbiriyle kombinleyerek üretebiliyoruz, bunu ayrıca bir yazıda ele alacağım, şimdilik burada bir virgül koyuyorum konuya.

çalışma masası

Çalışma alanının sandalyesinde odanın renklerine uyabilecek böyle açık renk bir sandalye arıyordum ama Çağlayan’ daki çoğu üreticide beyaz malzemenin üretimi yoktu. O yüzden Ikea yolu göründü bize, ürün kodunu hatırlayamıyorum ama çok satan klasik modellerinden biri.

kumaş yatak başı

Aplikleri de duvarda veya zeminde extra yer işgal etmeyecek şekilde yatağa entegre olarak tasarladık.

tasarım ray dolap

Aynı stil aydınlatmayı tavanda sarkıt olarak da kullandık. Kütüphane içinden geçilen LED lambalarla da hem içini aydınlattık hem de odaya ambiyans ışığı sağlamış olduk.

aynalı raydolap

Eskiyen, parke rengiyle uyumlu süpürgelikleri, kapının rengine uygun beyaz lake süpürgeliklerle değiştirdik. Çok daha modern ve dinamik bir görünüm elde ettik.

mimari tasarım çocuk odası

Camın solundaki duvar fazla geniş olmadığı için ufak tefek oyuncak, sonrasında kitaplar koyabilmek için çubuk formlu mobilya detayımızı raf bitişlerinde de devam ettirdik.

Kütüphanesini erişimi ve aradığını kolay bulabilmesi adına pratik bir düzene göre kategorize ettim. Kutu oyunları oynanma sıklığına göre en alt veya en üst raflar, kitaplar da İngilizce, Türkçe ve İspanyolca dillerine, bilim ve sanat gibi türlere göre ayrıldı. Böyle bol kategori olunca eskisine göre çok daha zor birbirine karışıyor. Bu arada Derin’ in Türkçe ve İngilizce kitapları için birer Youtube videosu çekmiştim izlemek isteyenler için linkleri ekliyorum:

Türkçe Kitapları

İngilizce Kitapları

Bu konuya ilginiz varsa da Instagram hesabımda “Kızımla Çift Dil 1 ve 2” öne çıkarılanlarını takip edebilirsiniz.

Çekmeceleri ve bölmeleri fazla görüntü kirliliği yaratmaması adına içeride tasarladık. Oyuncakları derin çekmecelere kapatmaktansa böyle hafif ve kolay taşınabilen sepetlere organize ettik. Çok daha verimli oldu.

Derin’ in bale temalı odasıyla ilgili sorularınız olursa yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca benden dekorasyon danışmanlığı almak isterseniz de her zaman 0542 637 4998 nolu WhatsApp  veya decorideatr@gmail.com mail üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It