Instagram’ a çekimler yapmaktan fark ettim ki buraya çoktan sofra yazısı eklememişim.  Malum hala sonuna gelemediğimiz Covid dönemindeyiz ve hala ne yakınlarımızla bile sosyalleşemiyoruz. Ne dışarda ne evlerimizde eski kalabalık sofralardan, kahkahaların havada uçuştuğu keyifli yemek davetlerinden eser yok şimdi. Madem öyle, olanın değerini bilmeye çalışmak lazım. Ben de içinde bulunduğumuz kıymetli ve mübarek Ramazan ayında çekirdek aileme güzel bir sofra kurmak istedim. Eskisi gibi 6-8-10 kişilik bir sofra değil belki ama biz bizenin ruhunu yansıtacak, ailecek yapılan iftarın kıymetli ve samimi ruhunu yansıtacak bir sofra oldu bence. Bakalım siz beğenecek misiniz 🙂

seletti hybrid

Masa örtüsü olarak kese kağıdı tonlarında yine kendi markam Decoridea imzalı dümdüz bir örtüm vardı.  Hemen onu çıkardım dolaptan. Alt fonun olabildiğince nötr kalmasını istedim bu kez çünkü başrolde Seletti’ nin en beğendiğim koleksiyonlarından biri olan Hybrid tabaklarımın öne çıkması önemliydi. Hybrid serisi zaten kendi içinde anlamlar taşıyan, çok renkli çok hikayeli ve bol desenli olduğu için karmaşık bir sofrada değil, sakin bir planda hikayesini anlatsın istedim. Bu anlamlı günlerde üçümüz baş başayken tadını çıkarmaktı önemli olan.

Böyle imza niteliği taşıyan takımları kullanırken homojen geçişlerle farklı malzemeleri birbirine karıştırabilirsiniz. Örneğin bu takımın çukur tabağını ben setime eklemedim çünkü ebat olarak servis tabağıyla arasında çok az fark olduğu için altındakini gölgelediği hissini verdi bana ve es geçtim. Onun yerine çorba servisi yaptığım zamanlar için alttaki 2 tabağı vurgulayacak buzlu camvari ama yine gold sır içeren bir kaseyle dinginlik katmayı tercih ettim.  Camla yaptığım uyumlu geçisi, sofradaki diğer cam ve kristallerle destekledim. Bardak olarak takımlardaki renkleri harmanlayacak yine renkli modelleri ekledim.

masa örtüsü peçete

Gelelim peçete meselesine… Tertemiz beyaz bir peçete sofraya en yakışanlardan biri değil midir? Bu iftar sofrası için de aynı saflıktan yana kullandım hakkımı. Takımın kendi peçetesi değil de sofradaki kontrastlar dengesini baz alarak bir farklılık da peçete ile yakaladım. Elbette özenli bir sofranın anahtarlarından biri de canlı çiçek benim için. Hemen mevsim çiçeklerinden alıp vazoya yerleştirmişken birer dal da peçete halkalarıma iliştirdim. Bu tip kullanımı çok seviyorum.

Yakın zamanda atölyede müşteri siparişlerimden fırsat bulduğum anda bu takımlara özel tasarlamak istediğim bir model de var. Bakalım o ne zaman gelecek 🙂 Bu sofrayla ilgili yorum ve sorularınızı aşağı bırakabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It