Genişleyen sınırlar, artan beton yapılaşma aynı oranda yeşile duyulan ihtiyacı da sivriltti. Bir yandan kurulan beton hayatlara inat daha fazla yeşil entegre eder olduk hayatımıza. Her akımın bir ihtiyaçtan doğduğunu biliyoruz. O yüzden doğayla olan bu bağımızın modern mimari ve iç mekanlarla buluşmasıdır. Salt bitkilendirme girişiminin ötesinde bir akım biofilik mekanlar yaratma çabası. Biraz detaylandırmak istiyorum şimdi biofilik tasarımlı evleri.

biofilik tasarımlar

Biofilik mekanlara girdiğinizde burada yapılmaya çalışılanı fark etmemeniz imkansız. Dev yapraklı bitkilerden irili ufaklılarına kadar belli bir kompoziyon ile oluşturulmuş yeşil alanlar dikkatinizi çeker. Küçük metrekareli hoş bir evin salonu da olabilir burası, kocaman bir fuayeye sahip bir sanat merkezi veya plaza da olabilir. (Bu arada eklemeden geçemeyeceğim bir üst görselde ahşap panel önüne yerleştirilmiş muz ağaçları, başucunda yer alan starliçenin yaprakları hepsi muhteşem bir uyum yakalamış)

Bazen yatay düzlemler dikey düzlemlerle desteklenir ayrıca tavandan inen sarkıt tipi bitkilendirmelerle boyut kazandırılır. Açıkçası ben bu tarz çok katmanlı uygulamaları daha gerçekçi buluyorum. Mekana daha homojen yayılmış olduğu izlenimini geçiriyor.

biofilik evler

Evlerde alanlar biraz daha sınırlıysa doğal paravanlar yaratabilirsiniz. Raf veya askılama sistemi entegre ederek belki girişten direk bağlanan salonu ya da salondan yemek odasına geçişi ayırabilirsiniz. Orada askılama ve raflandırma şekli hayalgücünüze kalmış. Hatta bunu mutfakta ada tezgah üzerindeki raf sistemlerine de entegre edebilirsiniz. Güzeller güzeli sedumları, sarmaşıkları sarkıtmak için harika bir alan.

biofilik mekanlar

Ev içinde bu kadar yoğun yeşil bitkiye bakımda zorlanabilecekler için şöyle de bir seçenek değerlendirilebilir. İstinat duvarı gibi bir alana bakan bir camınız varsa o duvarın sıkıcılığını ve yavanlığını bertaraf etmenin en iyi yolu bitkilendirmek. Böylelikle perde, panjur kullanmaya gerek kalmadan ama ev içindeki olası zorlukları da ev dışında bırakarak yeşil algıyı aslında yumuşak bir şekilde evin içine katmış olacaksınız. Bir dipnot: O alanın dış mekandaki aydınlatması çok çok önemli , o noktada iyi bir projelendirme yapılmalıdır.

buzlu cam

Aydınlatılmış bir buzlu cam arkasına düzenlenecek yeşil alan mistik ve egzotik bir görünüm sağlayacaktır.

Nem  seven bitkiler  için banyolara ne dersiniz? Doğal olarak su kullanımın fazla olduğu bu mekanlara yeşil bitkiden daha çok ne yakışabilir ki? Peki siz sevdiniz mi biofilik tasarımlı alanları? Yorum sırası sizde.. Evlerinizi, çalışma alanlarınızı biofilik mekanlara dönüştürür müsünüz?

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It