Her yıl olduğu gibi aralık ayının motivasyon kaynaklarından biri de  Pantone renk enstitüsünün duyuracağı önümüzdeki yılın rengidir. Moda ve dekorasyon işin çatısı olmakla birlikte, beraberinde pek çok sektörün yol haritasını çizer aslında. Sadece sektörlerin kendisi değildir etkilendiği, baz aldığı. Yaşadığımız dünyadaki global olaylar, krizler, gerilimler, festivaller, öne çıkan yönelimlerin hepsi birer esin kaynağı, yola çıkış noktası olabilir.

pantone

En son 2016′ da ilk kez iki renk belirleyen Pantone, bu yıl da 2 renk seçimiyle karşımıza çıktı. Renk eşleşmelerinin en birbirini tamamlayanlarından olan sarı-gri tonlarında karar kılmış. Grinin gücünü  sarının ışıltılı hisler uyandıran pozitif yönüyle birleştirmiş. Dünyaca içinden geçtiğimiz covid-19 pandemi sürecinde en ihtiyacımız olan kaya gibi sert ve güçlü aynı zamanda umut dolu kalpleri destekleyen bir ikili olmuş. Hadi biz de biraz inceleyelim sar-griyi nerelerde nasıl kullanabiliriz, hangi renklerle zenginleştirebiliriz bir bakalım.

pantone

Yaşsız ve cinsiyetsiz bu iki renk için önerilen kombinasyonlar aşağıdaki gibi. Kuş tüylerini andıran parlak bir kartela, pastel tonlar, simli ışıltılı bir kartela ve hem güneşi hem bulutları içinde barındıran gölgeli ışıklı bir kartela kombinasyonuyla keyifli eşleşmele oluşturulabilir.

pantone colours

Hala günlerimizin çoğunu evde geçirdiğimiz düşünülürse evlerimize her zamankinden çok yatırım yaptığımız ve yapmaya da devam edeceğimiz aşikar. O halde  isterseniz online satış sitelerinin satışlarını patlatın (!) ister evde sarı-gri avına çıkın hiç fark etmez. Rutinden sıkıldığımız, keyfimizi diri tutacak yeni heyecanlar aradığımız şu günlerde tonunu beğenmediğiniz o sarı fincan takımını dolabın arkalarından çıkarırsınız belki belli mi olur? Kabul edelim sıcak bakmadığımız pek çok şey trend olduktan sonra gözümüze daha hoş görünebiliyor. Sürdürülebilir bir dünya anlayışına her geçen gün daha fazla hizmet etmemiz gerektiğini düşünüyorum. O yüzden sizi de amaçsız ve gereksiz alışverişe yönlenmeden önce bir evinizde keşfe çıkın önce derim.

 

Yastık, vazo, saksı  gibi  küçük aksesuarlarla da  bu etkiyi  mekanlarınıza yansıtabilirsiniz.  Bir değişim dönüşüm evresindeyseniz  bu sezon trendini koltuk, berjer veya puf gibi mobilyaların kumaşında da değerlendirebilirsiniz. Ancak iddialı renklere biraz mesafeliyseniz ve sıkılma ihtimaliniz yüksekse her zaman için kırlent gibi kolay değiştirilebilen parçalarda yer vermenizde fayda var.

Ah bu seramikler maviler, sarılar, limonlar ve Sicilya! Bu sene bu palete griyi de eklemeye ne dersiniz?

İlham her yerde…  Çocuk  odalarında kullanmaya ne dersiniz? Cinsiyetsiz mekanlar için birebir ikili.

Mutfakta kullanıldığında kırmızı gibi iştah açan ve yemeğe heveslendiren tonlardan biri. İyi mi kötü mü bu kısım biraz tartışılır 🙂

Ve bizden de bir ilhamla yazıyı sonlandıralım. Batman temalı erkek çocuk odası için sarı ve gri tonlarını baz alan bir yatak örtüsü takımı üretmiştik. Ben buradan 2 örnek paylaşıyorum ama detaylı incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Peki siz beğendiniz mi bu yılın renklerini?

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It