Nasıl Başladık?
Kızımla çift dillilik sürecimizi yazmıştım. ( ilk yazı için buraya tıklayabilirsiniz) Şimdi de sıra işin magazin kısmında. Ben bir karar verdim, hop uyguladım, her şey güllük gülistanlık olmadı tabii ki. Nedense bizim ailece verdiğimiz kararı herkes sorgular oldu. Gerçi çocuk büyütürken aşmanız gereken en büyük engel mahalle baskısı. Malum bizim halkımız sorulmadan kendi tecrübesini hatta kendi tecrübesi olmayan kulak dolgunluklarını bile aktarıp ruh bunaltmada bir numaradır.

Ve, Mahalle Baskısı Başlar…
Biz başladık ama girdiğimiz her ortamda “hmm İngilizce mi konuşuyorsun?” Sorusuyla başlayan ve bitmeyen muhabbetlere maruz kaldık, kuafördeki pedikürcüyle bile. Bilgi almak için olsa sabaha kadar anlatayım ama sana uzaylı muamelesi yaparken karşındaki, çok da bir şey açıklayası gelmiyor insanın.

 

Hadi bu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kesim. Bir de masterlar yapmış kesim var ki onların inanamamasına ben inanamıyorum. Dünyada çocuğunu iki dilli yetiştiren ilk insan değilim, çocuğum kobay değil, deneme yanılma yapmıyorum, çok okuyup başladım, çok şükür dil seviyem ve aksanım yeterli, o halde bu panik neye? Yok yok merak etmeyin, aklı filan karışmıyor, geç de konuşmuyor -ki konuşsa ne çıkar- etrafındakiler tarafından dışlanmıyor da. Çünkü gayet Türkçe’ ye de hakim.
Bir de şu savunmayı yapanlar var: Okulda öğrenecek nasılsa. Tüh, hiç düşünemedim ben! Peki, siz dile yatkınlığı olmayan bir çocuğun okulda dil öğrenirken yaşadığı zulme hiç tanıklık ettiniz mi? Ya İngilizce seviyesine? Benim ve babasının var diye onun da dil yeteneği ve ilgisi olacak diye bir kural yok. Böyle bir avantajımız varken de faydalanmak istedik. Çocuğu okula gidip de şıp diye öğrendiğini kanıtlamak peki? Eh diyorum işte, düşün bir de bebeklikten başlasan nasıl olacaktı çocuk? Bu da benim yöntemim.

Çocuk Beyni Nasıl Öğreniyor?
Sebeplerimizden bir diğeri de çocuk beyninin 0-3 yaş arasındaki öğrenme hızı ve yöntemi. İlk 2 yıl beyin, duyduğu her dili anadilini öğrenir şekilde organize ediyor. 2 yaştan sonra beynin bu özelliği adeta kapanıyor ve hepimizin 2. Bir dil öğrenirken ki öğrenme sürecine ve yöntemine geçiyor. İşte tam da bu yüzden daha da kolay öğreniyorlar. Beyin bağ kurarak, nöronlar aracılığıyla gelişiyor. O yüzden ne kadar fazla bilgi verirsen o kadar iyi yani. Ve çift dil devrede olduğunda bir müzik enstrümanı çalışıyormuş gibi hareket ediyor beyin.

Tüm bu gerekçeleri alt alta topladığımızda aldığımız kararın sonucu bu. Tabii ki kimse zorunlu değil, o cesaret ve donanıma sahip değilse yapılacak bir şey yok, ama sahipken yapmamak? O yüzden bana uzaylı muamelesi yapıldığında tam anlamıyla güldüm geçtim, benim farkındalık düzeyimde olamadığı için ben üzüldüm. Hiçbir negatif tepki umurumda olmadı açıkçası. Kararımızdan emindik, uyguluyoruz. Derin 22 aylık ve 4 aylık olduğundan beri ona yönelik hiçbir cümlem, komutum, hitabım Türkçe olmadı. Sadece arada Türkçe söylemek istediğim sevgi sözcüklerini telaffuz ettim yoksa sevgiyi aktarmaya inanın İngilizce de yeterli.

En Büyük Destekçi: “Aile”
Bu yolda en büyük destekçilerimiz ailelerimiz oldu. Her zaman aman aman yapın, en doğrusu diyerek bizi teşvik ettiler. Öyle ki 2 kuşak üstümüz bile yadırgamadı. Zira benim ailem Kosova göçmeni Türklerden. Arnavut veya Boşnak olmamamıza rağmen bizim evlerde 2, 3 dil konuşulurdu. Evde Türkçe, konu komşu ile Arnavutça bazen Sırpça. Dedem hala o kanalları izler, bilmese de yakın diller olduğundan Boşnakça da anlar. O yüzden bizde zaten bu doğal bir süreçtir.

En çok kime gülüyoruz peki? Derin’ den biraz daha büyük arkadaşlarına. Bizi bir anda İngilizce konuşurken görünce tüm çocuk saflığı ve masumiyetiyle bir şoka giriyorlar. Afallayıp bir bana bir Derin’ e bakıyorlar okula gidip de İngilizce öğrenmeye başlamış olanlar beni öğretmen sanıp benimle de İngilizce konuşmaya çalışıyorlar işte onlar en tatlıları.
Sizi daha fazla sıkmadan toparlamak gerekirse bu konu çok önemli. Eğer bir karar verdiyseniz çocuğunuzdan başka hiç kimseyi önemsemeyin, yolunuzdan asla dönmeyin, geleceğe şahane bir yatırım yapın. Derin biraz daha palazlansın sırada İspanyolca var herkese sevgiler.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It