Doğayla bütünleşmek, ondan ilhamını almak ve onun kalbinde yer almak öncelikle kendimiz, sonrasında insanlık için yapabileceğimiz en iyi şey. Sürdürülebilir bir dünyada yaşayabilmek ve bunun gelecek kuşaklara aktarabilmek için izlenecek belki uzun vadeli değil ama mutlak bir seçenek olarak ağaç evler düşünülebilir. Elbette ağaç ev çoğu senaryoda birincil barınma seçeneği değil çoğu kişinin ancak ikinci alternatif olarak her zaman değerlendirilebilir. Nasıl mı? En basitinden en görkemlisine pek çok örnek paylaştım, hadi inceleyelim.
ağaç ev

Ülkemizde ağaç evler genellikle kısa süreli vakit geçirilebilecek, doğayla baş başa kalma alanları olarak düşünülerek tasarlanıyor. Halbuki yurtdışındaki örneklerine baktığımızda otel, haftasonu evi gibi konaklamalı seçeneklerde de hayata geçiriliyor.

Bunun gerçekleşmesi için öncelikle kesinlikle doğaya saygı ilk şart olarak belirlenmeli ve bu evlerin inşası sırasında hedefimiz doğaya dönmek iken doğaya zarar verme şekline dönüşmemelidir. Ana malzeme ahşap olacaktır ancak konaklama da dahil edilecekse içeride kullanılacak olan malzemelerin yangın gibi kendisi bir yana, etrafa çok daha büyük tehlike yaratabilecek unsurlardan uzak materyallerden seçilmesi gereklidir.

Dört mevsim kullanılması hedefleniyorsa kış için ısınma yöntemleri de devreye alınmalırdır. Ancak tabii ki yine yangın kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Ağaç ne kadar büyük olursa olsun taban alanı olarak kullanabileceğiniz metrekare sınırlıdır. Bu sebeple ağacın dalları ya da kot farkı elveriyorsa katlı olarak inşa edilebilir.

Her ne kadar doğanın göbeğinde olacaksanız bile içeriden dışarıyı görmede cömert davranın. Yapıya zarar vermeyecek ölçüde duvardan ziyade camınız veya açılır alanınız olsun. Yer verecekseniz banyolar bile bunlardan biri.

Masalsı bir atmosfer yaratmak isterseniz bunu ağaç evinize çıkan merdivenlerle sağlayabilirsiniz. İnanın evden daha büyük sükse yapacaktır. Hele ki basamakların bittiği yer doğal bir şekilde çiçeklerle birleşirse ortaya muazzam bir tablo çıkabilir.

Eğer dekorasyon gözünüz biraz kuvvetliyse ve fark arıyorsanız mekanlarınızda hemen üstte ve alttaki örnekte olduğu gibi ince dallardan, bambudan veya sazlardan görsel bir show yaratabilirsiniz.

İmkanlar el veriyorsa bir ağaç eve en yakışacak şey mütevazi bir okuma köşesi ve bolca kitap olurdu. Siz ne dersiniz. Bir ağaç eve sahip olmak ister miydiniz?

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It