35. Muhteşem Oteller yazısı Kasiiya Papagayo diye okuyorsunuz şu an ama aslında bambaşka bir oteldi. Görsel aşaması tamamlanmış, yazısının da son kontrollerini yapıyordum ki dinleyici olarak katıldığım bir seminerde bahsi geçen Kasiiya Papagayo‘ yu ve hikayesinden sonra diğer oteli anında devre dışı bıraktım. Bir süredir yoğunlaştığım doğa dostu projeler, geri dönüştürülebilir materyallerle birlikte sürdürülebilir her türlü fikri çok daha şiddetle savunuyorum. Önceki gün Maison & Objet dijital fuarı kapsamında yer alan panellerden biri ekolojik yapılardı.

kasiiya papagayo

7 yıldızlı bu otel Costa Rica’ da yer alıyor. Sahibi proje üzerinde çalışılırken denizden bakıldığında asla bina görmek istemediğini ön koşul olarak belirtmiş. Olabildiğince doğa dostu bir otel yaratılmaya çalışılmış. Bu otel hem sürdürülebilir myorateryaller kullanılması açısından hem de doğayla iç içe yaşarken onu yormadan insan faktörüne de eş zamanlı konfor sağlamayı amaçlamış.

İnşaat esnasında bazı materyaller doğal yaşam alanından temin edilmiş.  Böylelikle atık sorunu da en düşük seviyeye çekilebilmiş. Böyle bir hedefle yola çıkıldığında iklim tüm yaratım ve planlama tercihlerinizi etkiliyor haliyle.  Örneğin, odalarda alıştğımız anlamda bir minibar yok, el yapımı minibar mevcut. Eskimiş ağaç gövdelerinin buzla doldurulması sonucu oda içi minibarlar yerini almış. Tamamen kendi enerji kaynaklarıyla geçinen otel güneş enerjisinden faydalanıyor. Dolayısıyla bu durumda her odaya minibarın yeteceği kadar  elektrik sağlamak biraz ütopik olabilir.

Otelde kullanılan tüm mobilyaların doğal malzemelerden oluştuğunu da eklememe gerek var mı bilmem. Yine de lüks hissiyatını konukları için kaybettirmiyor. Costa Rica’ nın büyülü doğasında bizden sonraki kuşakları da düşünerek doğaya en az seviyede ayak izimizi bırakmak ister miydiniz?

 

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It