Terzi kendi söküğünü dikemez derler ya yoğun çalışan insanlar için çok çok doğru bu. Kendi evimizi dönüştürme, tadilata alma işlerini epey süredir erteliyorduk yoğun tempomuzdan. Sonunda kolları sıvadık. Aslında çok yeni bir haber değil bu. Kaba hatları esasen bir hafta içinde bitti ama sonradan eklenenler derken şimdi yayında. Aslında bazı parçalar yavaş yavaş otursun, bir anda alışveriş yapıp almış olmak için almaktan ziyade hepsinin bir anlamı olsun istedim. Hadi baştan başlayalım neler yaptık, kimlerle çalıştık! ( marka ve firma isimlerini akışta belirteceğim ama kolaylıkla liste olarak alabilmeniz için iletişim bilgilerini yazının en sonunda vereceğim. Ayrıca bu sürecin video detayları Youtube’ da bu linkte. Evin tamamen bitmiş halini de öncesi sonrası olarak ev turu yazısında daha özet bir şekilde ve ev turu Youtube videosunda göreceksiniz. Böylelikle hepsini tek video ve yazıya sıkıştırıp sizi de sıkmayacağım.)

Öncelikle en temel ihtiyacımız boya badana idi. Eskisi gibi evlerde is lekeleri olmasa bile boya bir zaman sonra eskimeye başlıyor, dahası sıkılıyorsunuz. Hele ki benim işim buyken! Salonla başlarsak biraz daha karakter değişimine gittik hatta maskülenleştirdiğimizi de söyleyebiliriz. Hakim olan Provans tarzını başka dengelerle biraz hafifletmeye çalıştık. Biraz siyah palete doğru kaydık da diyebiliriz. Zaten piyano ve pufu siyahtı, oradan devam ettik.

Ekipler eve girdiğinde az eşya olması ve bir yandan da hazırlığın tamamlanması için kumaşı değişecek olan 2 berjer ve yemek masamızın sandalyelerini kaplatmak üzere  Bahçeşehir Mobilyacılar Çarşısı içinde yer alan Turan Mobilya‘ ya gönderdik. Kendileri daha önce de farklı berjerlerimizi kapladığı için sorunsuz ve hızlı çalıştıklarını biliyordum. Öncesinde de elbette kumaş seçimi yapıldı. Bunun için de İMÇ’ deki Perde Bella‘ ya düştü yolum.  Daha önce müşterilerim için de pek çok kez çalıştığım marka bu kez benim çözüm ortağım oldu 🙂 Seçim süreçlerini burada detaylı yazıp boğmak istemiyorum zira tüm o detaylar Youtube videomda ve Instagram’ daki Tadilat Hazırlıkları Öne Çıkarmalar albümümde mevcut.

Salonu bir parça daha maskülenleştirme girişimlerinden biri olarak da iskeletini çok sevdiğimiz avizelerimizden sarkan kristalleri çıkarmak oldu. Son halini göreceksiniz ama cam kollarıyla çok daha tarz oldu.

Haftanın ilk günüyle boya badana başlamadan önce haftasonu elektrik tesisatının çekimi için elektrik ustamız giriş yaptı ve apliklerle ilave priz hattının çekim işlemi tamamlandı. Akabinde de duvarlar için renk seçimini tamamladık.  Şunu söylemeliyim ki tabletlerdeki aplikasyonlarda renkler çok yanıltıcı. Birkaç markanınkini inceledim %100′ e yakınlık çok zor, bu ihtimali her zaman göz önünde bulundurun.

İlk günün sıva işlemleri sonrasında ikinci gün evin diğer odalarının boyanmasına başlanırken günün başrolünde Adler Proje vardı. Bizim parkelerimiz için sistre hizmetini kendilerinden almış olsak da zemin kaplamalarıyla ilgili çok fazla alanda söz sahibiler ve inanılmaz titiz çalışıyorlar. Renk değiştirmekten vazgeçtiğimiz için sistre ve son cila işlemine sadece 1 gün yetti.  Yer yer çok derin çizikler olmasına karşın hepsi tamamen temizlendi. Gönül rahatlığıyla kendilerine başvurabilirsiniz.

Ayrıca evin boya badana ve kapı boyama işlemleri için İsmet Zülfioğlu (0532 680 56 83) ile çalıştık. Titiz işçiliğiyle badana işlerinizde kendisinden destek alabilirsiniz.

Salon boyasının bittiği gün süpürgeliklerin takılmasına geldi sıra. Sanırım bu süreçte eve yaptığımız en kolay alışverişti. Parke Profil markasının online satış sitesinden istediğiniz model, ebat ve renkte seçiyorsunuz ve bikaç güne kapınızda. Ankara firması olan Parke Profil’ den bizim siparişimiz ertesi gün sorunsuz elimizdeydi, müthiş hızlılar.

Evin tüm boyası biter bitmez elektrik ustalarımız tekrar ziyaret etti bizi. Bu kez iş Karmet Store‘ dan alımını yaptığımız elektrik anahtar ve prizlerinin montajındaydı. Tüm evin montajı epey uzun sürüyor, bir de biz LED ışıklı bir Viko modeli seçtiğimiz için o da biraz el oyalayan bir detay. Anahtar prizleri belki üzerinde fazla durulmayan bir kalem bu tip süreçlerde ama emin olun evinizi yükselten bir katma değer. Karmet Store’ da sadece böyle teknik malzemeler yok. Instagram hesaplarından da göreceğiniz gibi aydınlatma grubunda da epey seçenek sunuyorlar, tarzınıza göre inceleyebilirsiniz.

Aydınlatmadan söz açılmışken evin diğer gruplarıyla ilerleyelim. Salonda yemek masasının arkasında kocaman bir duvarımız var konsolun üzerinde. Eskiden ayna üzeri CNC kesimli ahşap bir panel vardı ancak hem bizim için vadesi dolduğundan hem de çıtalama yaptığımız için burada da bir dönüşüm oldu. Çıtalar arasına 2 adet aplik gelecekti ki bu evi satın aldığımızdan beri bu duvar için en çok istediğim şeydi. Modeline birlikte karar verdiğimiz ve yaptığı işleri her zaman sonsuz keyifle takip ettiğim By Acar Collection ile çalıştık.  Salonun siyahlaşma etaplarından biri de bu apliklerle oldu.

taylan avize by acar collection

Bitmiş halinden bir ön gösterim yapmışken hadi sıra gelsin duvar saatine 🙂 Evet ortadaki çıta içine bir saat istiyordum bu sefer ve çok model araştırdım gerçekten. Saat olsun ama saatten çok bir aksesuar gibi dursun istiyordum. Sonra yabancı bir sitede bu modeli gördüm ama ne yazık ki ne Türkiye’ ye gönderim yapıyorlardı ne de özel ölçü çalışıyorlardı. Orijinali 110 cm çapında dev bir saat iken bize fotoğrafta gördüğünüz gibi 70 cm çap yeterli olacaktı. Hadi bana yol göründü. Daha önceki projelerimde de çalıştığım Taylan Avize‘ ye modeli gösterince hemen yapabileceklerini belirttiler. E ben de emindim zaten, metal işçiliğinde oldukça iyiler. Aydınlatma ürünlerinin yanında sehpa modelleri ve aksesuarlar da mevcut. Şişhane’ ye yolunuzu sadece onlar için de düşürebilirsiniz.

canan akal avize aydınlatma

Aydınlatmada çözüm ortaklarımdan biri de sevgili Canan Akal oldu.  Kendisini o kadar uzun süredir takip ederim ki zamanını hatırlamama imkan yok. Eve girdiğiniz an ilk izlenimi verecek olan antrede yer alan dresuarımıza bir abajur düşlüyordum. Zarif ve naif ruhlardan şahane şeyler doğmamasına imkan yok. Canan hanım da ruhundaki tüm estetik unsurları a’ dan z’ ye kendi tasarladığı aydınlatma ürünlerine veriyor. Böyle kıymetli ellerden çıkan bir abajur işte geldi girişimizde en havalı haliyle yerini aldı. Youtube videomda ve Instagram’ daki storylerde mağazadan çok daha fazla detay var. Seçtiğim ise ev turu videosunda sürpriz olsun ama yerini çok sevdiğini söyleyebilirim. Evimizin en zamansız parçalarından biri oldu.

Aydınlatma derken girişe zıpladık ama ben salona geri dönmek istiyorum tekrar. Salondaki siyahlaşma hareketine bir katkı da orta sehpa ile olsun istiyordum. Daccordo Design ile tasarlayıp detaylarını belirlediğimiz iki parçalı orta sehpamızda da değişime gittik. Önceki dikdörtgen bir modelken bu kez daire seçtik. Bitmiş halini ve eskisini ev turu yazımda paylaşacağım.

daccordo design

Evi adım adım güzelleştirirken aksesuarları da unutmadık tabii ki. Küçük parça mobilyalar ve aksesuarlar eve son imzayı atan şahane tamamlayıcılar. Duru İç Mimarlık ve Tasarım tarzını ve ürünlerini epey beğendiğim bir markaydı üstelik komşu sayılırız semt kontenjanından 🙂 Aksesuar onların da işinin tamamlayıcı son parçası aslında. Mimarlık ve tasarım hizmeti de alabiliyorsunuz kendilerinden. Benim seçimim ise piyano üzeri için pirinç şamdanlar (ki ben mumsuz kullanmayı daha bile çok sevdim) ve bleu blanc vazolar oldu. Bleu blanc vazolarımı eski sehpam gitmeden bir de burada kombinlemiştim. Asıl yerini sonraki yazıda görebilirsiniz.

Bana göre duvarları boş bir evin ruhunda eksikler var demektir. Dolayısıyla yeni bir şeyler eklenmeliydi.  Ben bu düşüncelerdeyken ki hatta daha derinliği var bu düşüncemin (Instagramda’ ki bu postumda anlatmıştım) , bu kez Simurg Sanat Evi ile kesişti yollarımız ve Ümraniye’ deki merkez mağazalarını ziyaret ettim.  Salonda ve koridorda asmak üzere tam 3 tane tablo seçtim. Biri natürmort ikisi manzara olan seçimlerimi diğer posta saklıyorum 😉 Ayrıca çerçeve seçimi ve atölye kısmını da videoda ve IG hikayelerimde detaylıca anlattım.

simurg sanat evi

Evin girişine bir dokunuş daha! Afgan halımız ve dresuarın eski rengiyle çok uyuşan bir sandığımız vardı kapının hemen yanında. Ama tahmin edersiniz ki o da sevilerek kullanılıp vadesi dolanlar takımındaydı. Bunun için de videolarda ve Instagram hikayelerimde geniş geniş anlattığım Archidecor‘ u ziyaret ettim.  Evdeki pirinç malzemeye dönüşümün bir etabı da onların tasarladığı bu şık puf ile oldu.

Çiçeksiz, bitkisiz evlerin yaşam belirtisi eksik kalmış gibi gelmiştir her zaman. Çok sevsem de iyi bakmak konusunda zaman zaman yetersiz kaldığım oluyor. Orkidelerimde de bu yaşadığım bir sorundu.  Hal böyle olunca evdeki orkidelerin bakımı ve yeşillendirme etapları için Suadiye’ deki The Bloom Room‘ un kapısını çaldım.  Benimkiler bakımdan geçerken ve yenileri eklenirken IG TV için orkide bakımıyla ilgili bir video çekmiştik.  Hem canlı hem yapay bitkileri bünyesinde bulunduran bu küçük çiçek cennetinde hem kendinizi şımartabilirsiniz hem de sevdiklerinizi çiçeği sıradışı tanzimlerle bambaşka boyuta taşıyıp mutlu edebilirsiniz.

the bloom room

Son aşama ise yatak odasının yeni rengine uyması gereken bir yatak örtüsüyü. Duvar rengi çok iddialı bir mavi olunca hazır ürünlerden bulmak bir hayli zordu. O yüzden kişiye özel üretim yapan bir yerle çalışmak en mantıklı seçenek idi. Bu aşamada da Yurda Home ile çalıştık. Geniş kartela seçeneği arasında istediğim kumaşı onlarda olan bir modelle bir araya getirerek ürettiler.

yurda home

Tadilat sürecime katkı sağlayan ve alışveriş yaptığım tüm markalar ve iletişim bilgileri aşağıdadır. Tadilat sürecindeki herkese kolaylıklar dilerim 😉 Bu yayının görsellerine ve farklı detaylarına tadilat blog yazım olan aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Boya Badana – İsmet Zülfioğlu – 0532 680 56 83

Parke Sistre – Adler Proje – 0212 806 15 35 – @adlerproje

Süpürgelik Sistemleri – Parke Profil – 0312 350 30 85 – @parkeprofil

Elektrik anahtar priz sistemleri – Karmet Store – 0532 264 60 54 – @karmetstore

Döşemelik Kumaş – Perde Bella – 0212 520 39 72 – @perdebella Koltuk Döşeme –

Turan Mobilya – 0212 620 82 21 – @bahcesehir_koltuk_doseme Abajur –

Canan Akal Lamp Design – 0216 386 37 47 – @cananakal

Salon Aplikler – By Acar Collection – 0533 307 68 06 – @by_acarcollection

Salon Saat – Taylan Avize – 0212 256 85 24 – @taylanavize Sehpa –

Daccordo Design – info@daccordodesign.com – @daccordodesign Tablolar –

Simurg Sanat Evi – 0530 614 67 67 – @simurgsanatevi Yatak Örtüsü –

Yurda Home – 0212 806 90 18 – @yurdahome

Puf – Archidecors – 0216 706 24 28 – @archidecors

Pirinç Aksesuarlar & Bleu Blanc Vazolar – Duru İç Mimarlık Tasarım – 0530 288 68 28 – @duruicmimarlikvetasarim

Çiçek Çözümleri – The Bloom Room – 0532 247 66 76 – @the_bloom_room

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It