Dekorasyon yazıları yazıyorum malum. Ama bu konunun başlığı “friluftsliv dekorasyon nedir nasbir şiiıl uygulanır” türevinde olamazdı. Çünkü bu felsefe, bir dekorasyon stili olmasından çok öte bir yaşam anlayışıdır ve ancak bu felsefenin süzgecinden geçmesiyle şekillenen evler, hayatlardır. Peki nedir bu friluftsliv yaşam biraz detaylı inceleyelim.

Sözcüğün yazılışından sanırım bu akımın İskandinav yani Norveç kökenli olduğunu anlamışsınızdır. İlk kez benim de çok sevdiğim bir şair olan Henrik İbsen‘ in bir şiirinde bu kelime kullanılmış.  İskandinav yarımadasının yaklaşık 6 aylık gündüzlerine karşılık 6 aylık karanlık yaşamın bir getirisi midir bilmiyorum ancak rahat ve konforlu ev hayatını sağlayacak çeşitli formüller geliştirdikleri ya da doğal süreçte buna evrildikleri kuvvetle muhtemel. Zorlu doğa şartları bu coğrafyanın insanını doğadan soyutlamak yerine doğayla bütünleşmeye yöneltmiş ve friluftsliv de esasen tam olarak bu. Birebir tercümede “açık hava hayatı” olarak çevrilen bu yaşam biçimi evde olmak ama içinden çok, dışında hayatı sürdürmeye odaklı.

friluftsliv

Bir nebze akıllar karışmış olabilir, konuyu biraz daha genişletiyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki friluftslivi uygulayabilmeniz için ormanda, nehir veya göl kenarında, dağ, ova gibi doğanın kalbi bir alanda olmanız gerekir; şehirden mümkün olduğunca uzaklaşmış olmanız lazım. Doğayla baş başa kalmak, her canlıyı hissetmek, onlarla bütünleşmek bu işin özü. Bunu da çok uzun yıllardır bu alanlarda kendileri için yarattıkları minik evlere hatta kulübelere sığınarak yaratıyorlar. (Minik evler demişken bu konumuzla bağlantılı olacak “minik evler” yazım da şu an araştırma safhasında.) Hatta ağaç evleri de gayet bu gruba dahil edebiliriz.

friluftsliv

Amacın doğayla tekrar bağlanma olduğu bu akımda eve dair lükslerinizi nereye kadar taşıyacağınız size kalmış ama friluftslivin böyle bir gerekliliği yok hatta bunlardan da biraz arınmak esasen. Bunların yerini irili ufaklı dilediğiniz türde bitkiler alabilir, doğa fotoğraf veya tabloları alabilir. Hatta ailece çıktığınız bir trekking gününden sevdiğiniz kareleri de bir araya getirebilirsiniz.

Doğayla baş başa kalabileceğiniz böyle bir kulübeniz, eviniz yoksa karavanlar da friluftslivi doyasıya yaşayabileceğiniz bir başka seçenek.

karavan

Sanıyorum Covid-19 pandemisi sonunda evlerden doğaya ve doğala böyle bir kaçış hızlanacak. Bu fikirlerde dolaşanlara ilk tavsiyeler benden gelmiş olsun.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It