Maison & Objet 2020 Ocak ayı fuarını ziyaret ettim bildiğiniz üzere. Trendleri ve tüm yenilikleri her daim yakından takip eden biri olarak tasarım dünyasının nabzını tutan bu fuarı bu kez bizzat ziyaret ettim. Elbette sosyal medya paylaşımları da epey kapsamlı veri sağlıyor ancak birebir gezen gözüyle yazmanın yeri ayrı.  Fuar ve trendler yazıma başlamadan önce 3 günlük bu Paris gezimin yazısına ulaşmak isterseniz buraya, Youtube’ dan izlemek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi aydınlatma, sofra grubu ve Deco Off için ayrı yazılar yazacağım için bu genel hatlarıyla bir trend yazısı olacak 2020 ve 2021 yıllarına mercek tutacak.

Fuarın en ama en öne çıkan mobilya formu, malzemesi ve dokusu olarak hazeran ve bambuyu gösterebilirim. İster kendi orijinal malzemesinden üretilmiş olsun, ister kağıt baskı, metal veya plastik hammadde kullanılmış olsun hiç farketmez. Aydınlatmadan, bar sandalyelerine, dış ve iç mekan mobilyalarından aksesuara kadar hazeranı çok fazla göreceğiz. Aslında 1-2 yıldır kendini belli etmeye başlamıştı ancak fuarla birlikte zirve yaptığını söyleyebilirim. Üstelik stil farkı olmaksızın en lüks mobilya üreticisinden, en bohem stilde bile gördük kendisini. Kısacası her tarzın kendi aurasıyla bütünleşebiliyor. Bambu bir kademe arkadan geliyor gibi ancak hazeran çok daha yoğun. Hatta pek çok yerde ikisi bir arada bile kullanılmış. Aşağıda o örnekleri de göreceksiniz zaten.

hazeran

bambu

bambu

Mesela çocuk boy mobilyalarda (beşik hariç) bambuya hiç rastlamamıştım, birkaç firma onu da çalışmış.

eichholtz

Hemen üstteki Eichholtz standına ait bu karede o kadar çok trend noktası var ki biraz bozuk bir ağızla bu kare “trendylikten yıkılıyooorrr” demek istiyorum :))) Yılın rengi Pantone “klasik mavi” desen var, bambu desen o da var, art deco stili duvar kağıdı var ve elbette sehpada can bulmuş kocaman ginkgolar da burada! Özellikle lüks segmentteki trendleri çok iyi analiz eden ve çarpıcı örneklerle uygulayan Hollandalı markanın standında minik bir tur atalım, diğer trend ipucu ginkgolara geçmeden.

eichholtz

Böyle kademeli ve farklı boyutlu sehpalara çokça yer verilmiş yeni koleksiyonda. Aslında bu boyutlandırmayı sofralarda yapıyorduk sunumlarımızı planlarken ama sehpalarda uygulanması da bence çok hoş, aksesuarları da hareketlendirmek adına güzel bir seçenek.

Gelelim ginkgolara! Kumaştan askılara, orta sehpadan aydınlatma ve aksesuara kadar her alanı ele geçirmiş durumdalar. Biliyorsunuz biz de nakışlarda çalıştık bu sevimli çiçeği (incelemek için buraya tık) Siz de evlerinizde bu çiçeğe yer açın, daha çookk göreceğiz.

ginkgo

ginkgo

Gözüme çarpan koleksiyonlarda dikkatimi çeken bir diğer tema ise galaksi ve uzay başlığındaydı. Bu trendi oldukça eğlenceli buluyorum. Dipsiz, kara bir boşlukta yer alan irili ufaklı rengarenk gezegenler, yıldızlar, Ay, Güneş; böyle düşündükçe eminim sizin de içiniz kıpır kıpır oldu. 🙂 Bu temaya dair en ama en beğendiğim ise aşağıda paylaştığım gezegen formunda avizeler! Biraz çocuk ruhlara, en olmadı çocuk odalarına aşırı tatlı bir seçenek.

galaksi

galaksi

gezegen teması

Kavisli koltuklar belki 3. yılına giriyor ama her yıl trendi yükselişte. Sanıyorum bu yıl en fazla görüldüğü yıl oldu. Bazı şeyler çok göze sokuldu mu hemen bıktırıyor ama bu şık koltukların daha epey gideri var derim. Projelerde de şimdilerde daha yoğunlukla görmeye başladık.

maison et objet koltuk fikirleri

Hazır koltuklardan söz açılmışken berjerlere de değinmek istiyorum. Mekanlarda yer verilen koltuklarda ciddi bir reform söz konusu. Aslında kavisliler de bu ihtiyacın izdüşümü. E berjerler boş durur mu? Onların da DNA’ sı değişiyor. Standart ya da alışılmış iskeletli berjerler yerini olabildiğince farklı formlu, tasarım harikası berjerlere bırakıyor. Hadi şimdi de onlardan birkaç örneğe bakalım.

Ve kumaşlar.. Bu kadar birbirinden güzel tasarıma son dokunuşu yapan elbette kumaşlar ve dokuları. Geçen yıl yavaş yavaş görmeye başladığımız bu yıl bir anda zirve yapan buklet kumaşlar fuarın gözdelerindendi. Pütürlü ve kalın dokusuyla keyifli ortam sağlıyor. Henüz daha ana renkler üzerinden ilerlese de eminim kartelalarda önümüzdeki sezonlarda çok fazla çeşidini göreceğiz.

buklet kumaş

Trend ipuçları genel itibariyle bu şekildeydi. Son olarak da gözüme takılan favori parçalardan bir kısmına bakalım. Elimde çok çok fazla görsel var ancak burada paylaşırsam eminim siz de bunalırsınız 🙂 Aşağıdakilerden sonra sizi peyderpey devamını paylaşacağım Instagram hesabıma davet ediyorum.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It