Aralık ayı yeni yıl heyecanıdır elbette. Yılbaşı gecesinden daha fazlası yeni beklentilerle geliyor oluşudur. Ve aralığın tasarım çevrelerinde en ama en beklenen haberi Pantone renk otoritesinin açıklayacağı yeni yıl rengidir. 2020′ nin rengi açıklandı: classic blue, klasik mavi! Dekorasyona etkisi, renk kombin detaylarına ve alt anlamlarına inmeden önce birkaç cümlem olacak. Pantone trend setter’ dır, yani öncüdür ve ilham kaynağıdır, kural koyandır. Ancak bana bu yıl biraz kolaycılık gibi geldi nedense. Her ne kadar sözleşilmemiş, yazılara dökülmemiş olsa da bleu blanc yani mavi beyaz vazoların 4-5 yıldır önlenemez bir yükselişi var bir türlü kimse bıkmıyor, yerine bir şey koymuyor. Klasik mavi tonlarını da içeren bu mavi beyaz desenler zaten hayatımızın oldukça odağındaydı. Sanki farklı bir bakıç açısı getirmemiş de olanı tescillemek istemiş gibi geldi bana bu yıl Pantone’ un seçimi. Buradan okuyanlara bilgisini vermiş olayım. Ocak ayında gerçekleşecek Paris Maison & Objet‘ ye gidiyorum bu yıl. Bakalım fuardaki etkilerini şimdiden merak ediyorum.  Gelelim rengin çağrışımlarına…

Mavi renk genel anlamda sakinleştirici, yatıştırıcı bir renk olduğu için alacakaranlığın tonundan ilham alarak bu duyguların altı çizilmiştir. Mavinin erkek rengi olduğu gibi bir yaklaşımı çoktan bıraktığımız için her tonunu özgürce, istediğimiz her alanda kullanabiliyoruz. 2016′ da da yılın rengi seçilen mavi tonu “serenity” den de anlıyoruz ki kızgın Dünya’ yı birilerinin sakinleştirmesi lazım. O huzura ve dinginliğe olan ihtiyacımız bir kez daha vurgulanıyor böylece.

Evlerde yer açılan mavi ile koruyucu kalkan devreye giriyor.

pantone 2020

Renk paletine bakacak olursak bu sakin rengi birkaç farklı grupla harmanlamışlar. İlk grupta toz pembeden toz mavi, lila ve gri tonlarına giden pastel renkler mevcut. İkinci grup ise mercan ve fıstık yeşili tonlarıyla biraz daha neon klasmanında. “Dessert Twilight” olarak geçen 3. bölümde çöl kumunun ışıltılı, dokulu yapısıyla alacakaranlıkta belirmeye başlayan yıldızlara gönderme yapılıyor. Gri, bej, antrasit gibi çöl kökenli ren tonları yer alıyor. Egzotik ve gelenekseldışı olarak listelenen son gruplarda biraz daha şaşırtıcı ve baskın tonlar ön planda. Vişneler, üzüm, bal gibi meyvemsi renklere, ışıltılı dokulara öncelik tanınmış.

Siz de zevkinize ve cesaretinize göre bu iddialı ama huzur dolu rengi evinizde, ofisinizde belli alanlara dağıtabilirsiniz. Baskın veya çekinik; her durumda da hoşunuza gidecek, göz okşayacak bu asil renk. Klasik maviyle ilgili keyifli görselleriniz varsa benimle paylaşabilirsinizi, sizin için Instagram’ da paylaşabilirim.

 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It