Yepyeni bir proje ile karşınızdayım. Tamamlamış olmanın verdiği keyifteyim desek daha doğru olur. Instagram’ dan yakınen takip edenlerin bildiği üzere Arnavutköy‘ de bir salon ve teras projesi üzerinde çalışıyordum. 70 yıllık bir binanın 2+1 dairesinin salon ve terası için kolları sıvadık.  Duvar, aydınlatma, mobilyadan tüm aksesuarlarına kadar Decoridea eli değdi. İşte detaylar…

arnavutköy ev

Uzun vadeli bir oturum düşünülmediğinden tadilat aşamasında fazla detaya girilmedi. Ev tutulduğunda badanası da yapılmıştı. Bu sebeple ana alandaki tek duvara kağıt uygulamayı uygun gördük, detayları Youtube kanalımdaki videodan buraya tıklayarak bulabilirsiniz. (hem yazıyı okumanızı hem videoyu izlemenizi tavsiye ederim çünkü hem kamera açıları bakımından hem de bilgiler birbirini tamamlıyor, videoda bahsedilmeyen her detay bu yazıda.) IMÇ’ deki Perde Bella‘ dan seçtiğimiz yatay dokulu duvarkağıdımızı gri olarak belirledik. Perdelerde ise videoda geniş yer verdiğim Perde Bella’ dan screen perde tercihimiz oldu. Tabii bu aslında ikinci etap; birinci etap olarak tüm ölçüler alındıktan sonra mobilya seçimi ve çizimleri için bir kez daha Coastal Homes‘ un kapısını çaldık.  Salonun ortalama 25 m2 olmasının yanı sıra her duvarında rahat hareket etmeyi kısıtlayan camlar kapılar olduğundan mobilya seçimlerinde hep milimetrik ilerledik. Bu konuya videoda epey detaylı değindim.

L koltuk

L koltuk, oturma alanı için en mantıklı seçimdi çünkü 2 farklı kanepe iskeletine yer vermek gereksiz sıkıştırmak olacaktı. Ev kapısının girişinde şömine bulunduğundan buraya mutlaka bir berjer koymalıydık ama sadece 1! 🙂 Çünkü ikinci için öyle bir alan mevcut değildi. Kont Halı‘ dan aldığımız minik bir yapay post ve dekoratif olarak kullanılacak şöminenin içine bol mumla sıcak ve samimi  bir alan yarattık.

şömine keyfi

Mobilyaların gelişinden önce halletiğimiz diğer detaylardan biri de elektrik işleriydi. Tavanda yer alan ahşap lambrinin arasından dimlenebilir yani kısılıp açılabilir şerit LED‘ ler döndük. Oldukça eskimiş olan prizleri ve anahtarları değiştirdik. Tüm elektrik malzemeleri ve anahtarlar Şişhane’ deki Karmet Lights‘ tan alındı. Terastaki seramikler değişmeyeceği için yılların pasını ve derz kirlerini temizleyecek sağlam bir firmaya ihtiyacımız vardı. Gün sonunda lekelerin çok büyük çoğunluğu arınmıştı. Aynı ekip şömine temizliği de yaptı ve böylece ince iş tüm detaylar tamamlandı.

Ayna dahil salondaki tüm mobilyalar Coastal Homes’ tan alındı. Gri antrasit tonlarını metalde pirinçlerle birleştirdik. Özellikle kulplar, dresuar ayakları, sandalye pabuçları ve masanın çapraz  pirinç ayakları müthiş zarif bir görünüm elde etmemizi sağladı.

Orta sehpalar ise Şişhane’ deki Taylan Avize‘ den alındı. Tüm alışverişler bittiğinde aksesuarlar için bir tura çıktık. Dekorasyon danışmanlığı hizmetimizde önem verdiğim en önemli detay ev sahibinin ruhuna, kimliğine uygun, zevklerini birebir yansıtan mekanlar yaratmaktır. Mobilya sonrası aksesuar için alıma başlamadan pek çok ürün ve marka gönderiyorum. Müşterimin beğenisine göre de genel stile uyacak olanlara yöneliyoruz, nerelerden alım yapacağımızın yol haritasını çıkarıyoruz. Sonra da alışveriş etabına geçiyoruz. Hiçbir detayı öylesine geçmek bana göre değil. Sehpada yerini alacak hobi kitaplarını asla ben seçmem, müşterilerimin kısıtlı seçenek arasından seçim yapmasını istemem. Gerçekten salonunda oturmuş kahve keyfi yaparkan karıştırıp zevkle okuyacağı kitaplar olsun isterim. Bu konuda en geniş seçkiye Remzi Kitabevi sahiptir, aklınızda olsun. Kendi referans ve hobi kitaplarımın da çoğu yurtdışından alınmadıysa mutlaka Remzi Kitabevi’ ndendir. Bir ekleme daha yapayım Maslak Mudo Concept de çok geniş bir portföy sunuyor.

Gelelim aksesuarlara… Ev sahibimiz Ceyhun bey abartısız ama modern ve stili sahibi objelere odaklandı. Örneğin, ayakkabılık olarak kullanılan şifonyerin üzerindeki Beyoğlu cam kutu, kendisinin lise günlerine atıfta bulunuyor. Böyle anlamlı alışverişleri ben de çok seviyorum, her şeyi değişen evin yabancı bir yer değil zaten ilk günden itibaren sahibinin DNA’ sını taşıyor. Bu kutu, bardak altlıkları ve masadaki vazo Paşabahçe‘ den.  Vazolardaki tüm çiçekleri Euro Flora‘ dan aldık.  Dresuar üzerinde yer alan abajur Şişhane Narin Aydınlatma‘ dan, 3’ lü vazo ve kutu takımı H&M Home‘ dan.  Sehpada yer alan hobi kitabı Remzi’ den,  minik saksı (ve ayna yanındaki büyük saksı) Chez İstanbul‘ un nefis koleksiyonundan, succulent ve yapay bitkiler Suadiye’ deki çiçekçim The Bloom Room‘ dan. Masanın üzerindeki deve boynu lambader Şişhane’ deki Twinkle Aydınlatma‘ dan alındı. L koltuktaki tablo ise ev sahibimizin ressam dostunun seçkisinden. Son olarak da şömine alanındaki mermer saat ve yerdeki siyah-cam fenerler Mudo Concept, şamdanlar, oda kokusu ve kum saati Zara Home, mum söndürücü Design State Home‘ dan, tüm mumlar ise Mumya Mum‘ dan alındı.  Ayrıca şömine siperliği de bir web sitesinden sipariş verildi.

Ev direk salona girdiği için şık bütünlüğü hiçbir teknik detayın bozmasını istemedik. Bu yüzden kapı üstündeki sigortasını bile Coastal Homes‘ ta özel olarak yaptırdık, ahşap kaplamasında mobilyalarla uyumlu dark grey mdf  kullanıldı.

decoridea decorideablog

Teras mobilyalarını stilini çok beğendiğim Sette Home and Garden‘ dan aldık. Ve böylece bir evimizi daha teslim etmiş olduk, mutlu günlerde oturmalarını dileriz. Sizlerin de soracağı başka detaylar olursa yorum olarak yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca böyle dekorasyon danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hangi boyutta olursa olsun, bizimle iletişime geçebilirsiniz. decorideatr@gmail.com adresine mail atmanız yeterli.

sette home garden

Birkaç kare de önceki halini paylaşmak istedim, nereden nereye geldiğini daha net görebilirsiniz…

before after proje

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It