Önümüze bir açık çek sunulsa evimiz için neler yapmayız ki? Daha düşünmeye bile başladığın anda kalp atışları hızlanıyor, nabız yükseliyor, akıldan türlü türlü fikirler geçiyor. Ne var ki, gerçek hayat her zaman böyle açık çekler sunmuyor bize. Özellikle dünya çapında daralan ekonomileri, zorlaşan alım gücünü, mali krizleri düşündükçe artık herkes parasını çok daha dikkatli harcama eğiliminde. Lüks tüketimde bile pazar paylarında zaman zaman küçülmelerin görüldüğü bir ortamda düşük bütçeli dekorasyon ve tadilat fikirleri her zamankinden daha öne çıkıyor.

Her geçen gün artan bu eğilime sosyal medyanın katkısı çok büyük. Çünkü herkes paylaşmak, beğenilmek istiyor. Bu da haliyle tekerrürü değil, yeniliği değişimi getiriyor. Peki bütçelere ne demeli?

  • Büyük tadilatlara geçmeden önce evi şöyle bir oda oda gezin ve eksikleriniz, istekleriniz neler tek tek yazın. Liste başta korkutucu olabilir ama yılmayın, biten işlere tik atmak daha keyifli.
  • Tüm liste hazırlandıktan sonra bunları önceliklendirin çünkü tahminen düşündüğünüzden fazlasıyla bütçeyi aşacaksınız. Zamana bölerseniz uygulama da daha rahat olur.

  • Biliyorsunuz kendin yap yani “diy” projeleri son yıllarda müthiş gündemde, herkes elindekini dönüştürme telaşında. Neden bu furyadan faydalanmayasınız? İskeletini çok sevdiğiniz ama rengi artık yoran bir sehpa, dresuar vs gayet de yeni bir renkle belki yeni kulplarla taze kan getirebilir evinize.
  • Bolca araştırın yetmiyorsa daha da araştırın. Çünkü bir yerlerde üretilmiş bir ürününün mutlaka bir muadili vardır. Özellikle aksesuarları kastediyorum, bütçenizi aşan kalemlerde araştırmaları yoğunlaştırın, eminim gönlünüze göre bulacaksınız.
  • Online alışveriş! Eğer hala online alışverişe yatkın değilseniz, özellikle de mobilya ve dekorasyon kalemlerinden çekiniyorsanız bu kez bir şans verin. Online’ da tahmininizden çok daha düşük bütçelerle bazı alımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Ya beğenmezseniz mi? İnternet üzerinde satış politikaları son derece kullanıcı dostu, iade edebilirsiniz.

düşük bütçeli dekorasyon fikirleri

  • Aksesuar stoğu fazla olan biriyseniz dönem dönem rotasyon şeklinde bir kısmını kaldırıp bir kısmını kullanarak yenilenme hissini yaşayabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri de kırlentlerin yüzlerini değiştirmektir. Hem maliyeti düşüktür hem de ambiyansı ciddi anlamda değiştirir.
  • Ağır tadilat yapmayacağım diyorsanız en çok vakit geçirdiğiniz alanlarda sadece bir duvarı boyatmak ya da duvar kağıdı uygulatmak da peri tozu etkisi yaratacaktır.
  • Özellikle gece ambiyansını değiştirmek istiyorsanız aydınlatmadan yana kullanın kozunuzu.  Duvarda 2 aplik ya da bir lambader/abajur da işe yarar.
  • Uluslararası firmaların yanı sıra yerel markaları da dolaşın. Fiyatlar uygun olduğu gibi her yerde görülenlerden farklı şeylere de denk gelebilirsiniz

Sizin de aklınıza gelen fikirler varsa yorum olarak aşağıya bırakabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin 😉

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It