İstanbul için kültür sanat sezonu açıldı. Yazın da farklı temalar altında çeşitli organizasyonlar gerçekleşiyor elbette ancak sonbahar şehre indi mi, yağmurlar başladı mı buralar ayrı şenleniyor. Yıllardır işlerini yakından takip ettiğim sevgili arkadaşım, başarılı küratör Işık Gençoğlu, galerisi İstanbul Concept‘ te harika bir sergiye ev sahipliği yaptı. 10×10 Yaşam Zerreleri isimli bu sergi, 2017′ deki galeri açılışından beri 5 kez gerçekleşti. Eski okuyucularım, takipçilerim Işık Gençoğlu’ nu bu linkteki Aşk Festivali organizasyonlarından hatırlayacaklardır.

istanbul concept

10×10 olmasının anlamı 10 sanatçının 10′ ar eseriyle sergide yerini almasıdır. İnsanoğlunun minicik bir zerreden ibaret olmasından yola çıkarak sanatçıların bu parçacıkları kendi yorumlarıyla ortaya koyuşuna şahit oluyorsunuz.

12 Eylül’ de kapılarını açıp 12 Ekim’ e kadar gezilebilen sergiyi ben ne yazık ki son günlerinde yetiştiğim için kaleme de ancak alabildim. 17 ekimde açılışı yapılan ve 2 kasıma kadar görülebilecek olan  “İstanbul Elementleri” isimli Gabrielle Revees solo sergisinin bilgisini vermeden geçmeyeyim. Dönelim serginin detaylarına ve benim favorilerime.

ışık gençoğlu

10 sanatçı kimlerdi öncelikle onları belirteyim.  Ayşegül İzer, Bekiaris Hariton,  Cankat Kalyoncu, Elif Songur Dağ, Gamze Yalçın, Hülya Botasun, Işık Güner, Martin R. Baeyens, Serdar Şencan, Sinan Dağ.

ayşegül izer

ışık güner

Genel tarz olarak favorilerim açık ara Ayşegül İzer (üstteki 2 görsel) ve Işık Güner (alttaki 2 görsel) oldu. Bitki ressamı olan Işık Güner’ in seyahatlerini bitkilerin çiçeklenme dönemlerine denk getiriyor oluşu da başarısının sırlarından biri. Ah hele o altta gördüğünüz “lilies” kendisinin websitesinin de açılış resmi ve beni en etkileyen, gidip gelip önünde kalakaldığım. Güzelliğini yakından görmeden etkilenmeniz çok zor, karşısında çakılıp kalmanız lazım. Kendisi için iyi, benim için kötü haber ise satılmış olması 🙂 Bu arada bazı resimlerinin limitli sayıda edisyonları da mevcut, bu edisyonlar da satın alınabiliyor.

Hülya Botasun

Hülya Botasun eserleri de diğer favorilerimdendi.

Gamze Yalçın

Gamze Yalçın eserleri renkleriyle kendine çekerken stiliyle Henri Matisse’ i anımsattı. Bir Matisse sever olarak gülümseten bir detaydı.

Güncel sergileri takip etmek için İstanbul Concept Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It