Bir İngiliz dili ve edebiyatı mezunu olarak hayrettir ki okumadığım bir Charles Dickens kalmış 🙂 tatil için kütüphanemden bir kitap seçmek istedim, malum toplu alışverişleri yapıyoruz sonra okunmayanlar kalabiliyor diye evden değerlendirmek istedim. Klasikler bölümüne baktığımda gördüm ki orada bir Dickens beni bekliyor. Orijinal ismi “Hard Times” olan Zor Zamanlar‘ da karar kıldım.

charles dickens zor zamanlar

Anlatımı ve dili tipik bir Dickens olarak asla yormuyor. Kitap tatilde yormadan keyifle okunabilecek cinsten. Konusuna gelince; hayatında hayale, sanata, duygusal normlara yer olmayan, sadece somut gerçeklerle yetinen Bay Grand sahibi olduğu okuldaki öğrencilerini ve çocuklarını da bu felsefeyle yetiştirmektedir. Hayatındaki bu gerçeğin en çarpıcı örneği ise kızı Louisa’ yı yaşlı ve zengin Bounderby ile evlendirmesi olur. Ancak bu evlilik, sonraları Bay Grand’ in felsefesiyle hayatın idame edilemeyeceğini aşk, sevgi, dostluk, hırs gibi en insani duyguların baskılanan yerlerden bir şekilde eninde sonunda fışkıracağını gösterecektir.

Dickens’ ın yaşadığı Victoria dönemi İngiltere’ de sanayi devriminin yükselişte olduğu yıllara denk gelir. Bu dönemdeki sosyal bozulmayı yazarın çoğu eserinde görüyoruz. Zor Zamanlar’ ı da okurken bu yozlaşmaya sıklıkla müdahale etmek geliyor içinizden, “hayır hayır dur kabul etme” diye heyecan dolu bir filmi izler gibi.

Bir Charles Dickens hayranıysanız ve bu eserini okumadıysanız kesinlikle es geçmemelisiniz. Elbette hayranı olmayanların da dersler çıkaracağı, çok yönlü düşüneceği bir konuya sahip.

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It