Viskon halı nasıl, nedir, viskon halı kullanışlı mıdır, nasıl temizlenir gibi sorular viskon kategorisinin en kafa karıştıranları arasındadır. Uzun yıllardır yün halı, ipek halı, el halısı, makina halısı gibi kavramlara alışıktık ancak son yıllarda viskon da oldukça sık rastlanan ve kullanılan çeşitlerinden oldu. Ancak tam olarak hammaddesi neydi, içeriğinin özelliği neydi sorsanız herkes kendince yorum yapıyor. Bu yüzden Instagram’ da viskon halı postları yaptığımda gelen sorular ışığında bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Dosyayı açıyoruz! İşini en iyi yapan kişiye özel üretim halılarıyla müthiş tasarımlara imza atan Elly Concept Tasarım‘ dan(link için isme tıklayabilirsiniz) bolca bilgi derledim.

elly concept

elly conceptMalzeme olarak viskon doğal liflerden üretilen el dokuması bir halıdır ve el dokuması olduğundan dokumacının el maharetini yansıtan bir üründür. Yapısı gereği yumuşak ve parlak görünümlüdür. İşte bu noktada parlaklık ayırt edici bir özellik haline geliyor çünkü ipek halı görünümü verilmek istendiğinde bu nokta öne çıkarılıyor. Ama unutulmamalı ki viskon ipinin kalitesi, içeriğinde naylon olup olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu kalite kendini düz renklerde bordürlü, desenlilerde ise klasik bir görünümle daha çok belli ediyor.

elly concept

Halı, özellikle de değerli halılar evlerin sık değiştirilen aksesuarları değil. Artık her şeyi çabuk tükettiğimiz dünyada “evladiyelik” kavramı da eskisi kadar değer görmüyor ne yazık ki. Ama böyle orta vadede kullanmayı hedeflediğimiz bir eşyanın kalitesinin de bizi mutlu etmesini bekleriz. Viskon halıların uzun ömürlü olup olmadığı da bir başka gelen soruydu bana.  Nem, viskon halılar açısından en çok dikkat edilmesi gereken kriter. Çünkü lifler sıvıyla temas ettiğinde güçlerinin %50′ sini kaybediyor. Bu sebeple neme maruz bırakılmamalıdırlar. Banyo ve mutfak gibi alanlardan ziyade salon, yatak odası gibi alanlar için daha elverişlidir. Nemden kastım direk ıslaklık değil. Örneğin, yıkamadan gelen halınızı yazın kullanmayacaksanız öylece depoya kaldırmamalısınız. Tam kurumamış olabileceği için küflenme yapabilir ki bu uyarı tüm halı türleri için geçerli. Havalandırdıktan sonra kaldırmakta fayda var.

elly concept

Hazır söz halı yıkamadan açılmışken viskon halı temizliğine de değinelim. Viskon halıyı oluşturan lifler kolay boya tutmayacağı için geri dönüşümü olmayan renk kanamasına veya solmasına sebep olabilir. Bu halılar mümkün olan en az şekilde suyla temizlenmelidir çünkü su bazlı temizlik boyanın halı boyunca dağılmasına ve yıkama sonrası daha kötü bir görünüm almasına yol açar. Hatta yanlış kimyasallar uygulanıp yüksek sıcaklığa maruz bırakılırsa iplerde kopmalar da yaşanabilir. En güvenli temizlik beyaz sabunun köpürtülerek silinmesi ve sonra elektrikli süpürgeyle çektirilmesi şeklinde olacaktır. Fırça kullanımı iplere zarar vereceğinden tavsiye edilmiyor ve yine aynı şekilde ağartıcı da bu halıların düşmanı. Ev dışında profesyonel temizleme hizmeti alınacaksa da el halısı yıkayabilen firmalar tercih edilmeli.  Hepsinden öte Elly Concept‘ in check up hizmeti bir halının başına gelebilecek en güzel bakım paketi bence. Temizlikle kalmıyor, traşlanıyor, varsa sökükleri onarılıyor tüm bakımı yapılıp size kargolanıyor.

elly concept

Detaylı bilgi için yukarıda Elly Concept’ in web sitesini ve Instagram hesabını inceleyebilir, iletişime geçebilirsiniz. Linkleri aşağıya bırakıyorum.

https://www.instagram.com/ellyconcept/

https://www.ellyconcept.com/

Halı alışverişine çıktığınızda tüm bu detaylara dikkat ederek, özenerek dekore ettiğiniz eviniz için en özel ve kaliteli olanı ayırt edebileceksiniz. Daha fazla sorunuz olursa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

elly concept tasarım halı

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It