Çıkalı bir kaç ay oluyor çok sevdiğim yazar Dan Brown’ un yeni kitabı Başlangıç. Ama okumak için şöyle kafamı boşaltabileceğim bir tatili bekliyordum açıkçası. Geçen ayki Londra sehayatimin valiz hazırlık sürecinde koşa koşa gidip aldım hemen çantama attım en iyi uçak aktivitesi olarak değerlendirilmek üzere. İlk satırlarından itibaren kavradı açıkçası.

Genelde bir kitap fazla sansasyonelse ve aşırı dozda reklama tutuluyorsa o kitabı okumam için soğuması, üstünden belki de 1-2 yıl geçmesi gerekiyor. Nedense elim gitmiyor. Hatta bu sebeptendir ki önce Da Vinci şifresini değil de yine bir İtalya seyahatim sonrasına denk getirdiğim (Roma’ da da geçtiği için) önce Melekler ve Şeytanlar kitabını okumuşumdur. Brown’ ın kendine has olay örgüsü, bölümler arası heyecanı dorukta kesip geçişleri artık o kadar tanıdık ki ilk zamanlar “of en heyecanlı yerde bıraktı” dedirtirken şimdi o verilen es insanın hoşuna gidiyor, adrenalini arttırıyor. Kitabın ortalarına doğru sanki sıkılıyor muyum hissi verdiyse de çabuk toparladı ve sona doğru artan sürprizleriyle kendinden bekleneni okuyucuya verdiğini düşünüyorum.

20180415_175241 (1377 x 2448)

Konuya çok detaylı girmek istemiyorum okuyacaklar için ama Brown kitaplarıyla bütünleşen canımız Harvard’lı profesörümüz, Harris tüvit ceketli, Mickey kol saatli Robert Langdon’ sız bir macera düşünemiyorum.  Langdon’ ın uzmanlık alanı gereği simgebilime her defasında çokça başvurulan kitaplarda genelde sanat, din ve bilim temaları iç içe geçiyor. Bu kez bilimin teknoloji yönü ve yapay zekalar da devreye girmiş ve tadına doyumsuz bir roman ortaya çıkmış. Aksiyon yönü için okunması bir yana beni Dan Brown romanlarında cezbeden bir yön ise her yerde denk gelemeyeceğiniz farklı bilgilerin aktarılıyor ve genel kültürünüze ekleniyor olması. Sanat kısmına ilave olarak beni çok şaşırtan sıvıyı akciğerlere çekip de boğmayacak bir teknolojiyle işkence aleti olarak kullanılan sistemin, sağır bir kişinin çene kemiği iletimiyle duyabileceği gerçeği gibi pek çok ilginç bilgi yer alabiliyor.

Bilbao’ daki Guggenheim müzesinde açıklanacak ve çığır açacak bilimsel buluş öncesinde ve akabinde yaşananlar üzerine kurulmuş Başlangıç romanını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

20180415_175302 (1377 x 2448)

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It