Nasıl bir şevkle oturdum yazısını yazmaya belli değil. Yoğunluğumdan dolayı bitirmesi uzun sürdü ama kitabı kapar kapamaz yazının başına oturdum o heyecan ve şevk gitmesin diye. Oya Başak 40 yıl boyunca Shakespeare anlatmış, 22 yıl boyunca Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölüm başkanlığını yapmış, hocaların hocası inanılmaz bir profesördür.

Biyografiden ziyade mesleki hayatını, Shakespeare ve İngilizce’ ye olan bağlılığını, öğrenmeye ve öğretmeye olan inancını okuyacaksınız İzzeddin Çalışlar’ ın kaleme aldığı bu kitapta. Peki ben neden böyle bir profesörü anlatan bir kitap okudum ve üzerine size de tavsiye ediyorum?

20171010_112240_1507627266726_resized

  1. İngiliz dili ve edebiyatı okumaya karar verdiğimde lisedeki İngilizce hocamız kendisinden bölümle ve Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili bilgiler alabilmemiz için Oya hanımı davet etmişti bir dersimize. İşte orada hayran oldum kendisine. Tanıştığınız için, hayatınıza dokunduğu için kendinizi şanslı saydığınız insanlar vardır ya, öyle biri kendisi. Boğaziçi bana kısmet olamadı, yani Oya hanım da. Ama çok severek okuduğum bu bölümü Oya Başak öğrencisi olamadan bitirdiğim için kendimi biraz eksik hissettiğim doğrudur. Bu kitap O’ nun vizyonuna yaklaştırdığı için ayrıca ilgimi çekti. Biraz da bölüm nostaljisi yaptım, yer yer benim de tanıdığım hocalarımın adının geçmesi ise ayrı mutlu etti. Oya Başak’ ın dalgın profesör anıları ise gerçekten sit-comluk! 🙂
  2. Gelelim benim 2. gerekçeme ve sizin neden okumanız gerektiğine Shakespeare ile, İngiliz dili edebiyatı ile, Boğaziçi ile veya Oya Başak ile ilgili herhangi bir bağlantınız yoksa? Bir kere işini tutkuyla yapan insanlara, başardıklarına ve bunun yanına neler neler ekleyebilen  yeteneklere hayranımdır. Çok yönlü olup bunlara vakit yaratabilen 2-3 kişinin sığdırabileceği bir hayata tek kişi olarak yetebilen insanların hayatlarını okumaya da ayrıca meraklıyımdır. Ders çıkarırım, feyz alırım, gaza da gelirim. Yine geldim. Nihayetinde aldığım bazı kararlar da mevcut. İşini severek yaparken yurduna iyi insanlar yetiştirmek için çırpınan bir öğretim görevlisinin mesleğine adanmışlığını da okuyacaksınız aynı zamanda. Sanata, edebiyata, hayata, hayatın getirdiği tüm güzelliklere biraz da Shakespeare’ e farklı bir boyuttan bakabilmek için, böyle muazzam bir hocayı uzaktan da olsa tanıyabilmek için bence siz de okuyun. Eminim kendi namınıza çıkaracağınız fikirler olacaktır.

PS: Bir de ne olur ne yapayım Shakespeare’ i demeyin, bir şans verin, seveceksiniz, o bir deha…

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It