Instagram stories ve Snapchat’ imden takip edenler epey hareketli bir haftasonu geçirdiğimi görmüşlerdir. Bu kadar kesintisiz sanat ve aktivite dolu haftasonlarımızı özlemişim doğrusu. Eşimle ikimize ilaç gibi geldi diyebilirim. Vizyondaki filmlerin ömrü daha kısa olduğundan hemen onunla başlamak istedim.

2 aralıkta malumunuz üzere Brad Pitt’ in yeni filmi Allied yani Müttefik vizyona girdi. Hemen seçimimiz bundan yana oldu. Savaş filmleri her zaman tercihim olmamakla birlikte içinde Brad Pitt varsa iş değişir. Magazine fazla girmezsek yakışıklılık gibi kriterler şöyle dursun, oyunculuğunu gerçekten beğenirim. Ve Marion Cottillard… Son yıllarda en beğendiğim aktristlerden. “Fransız kadını cool’ luğu” nun vücut bulmuş hali. Yani bu filmi izlemek kaçınılmazdı.

3640424

Konusuna gelince; istihbarat subayı Max Vatan 1942 yılında Fas’ ta, düşman hattında görev yapmaktayken Fransız direniş savaşçısı Marianne Beausejour ile tanışır ve beraber çalışmaya başlarlar. İçinde bulundukları durum da onları anında birbirlerine bağlar ve aşık olurlar. Kazablanka’ daki zorlu koşulları geride bırakıp Londra’ da yeni bir hayata başlamak istediklerinde ise geçmişin izleri peşlerinden gelecektir.

9_2

Tercihleri yeni hayatları mı yoksa diğer eski sorumluluklar mı olacaktır? Çiftimizi zor bir dönemeç beklemektedir. Peki bu dönemeci alabilecekler mi? Bu karmaşık durum nereye bağlanacak? Temposu hiç düşmeyen, salt aksiyon da olmayan, yer yer çok tadında gerilimin yaylarında dolaştıran başarılı bir film olmuş. Son birkaç kezdir gittiğim Türk filmlerinden sonra gerçekten iyi geldi.

Bir dönem filmi, biliyorsunuz ki gördüğünüz bir film platosu ama buna rağmen o kadar başarılı ki sizi filmden soğutmuyor. Bu anlamda ne yazık ki daha gidecek epey yolu var ülke sinemamızın…

Kendi namıma da bir not: bu filmdeki yoğun Fransızca kullanımı, hele bir de Cotillard’ dan olunca acaba İngilizce ve İspanyolca’ mın yanına bir de Fransızca’ yı ne zaman ekleyebilirim sorusunu gündeme getirdi.  Emeklilik günlerimde ancak vakit bulurum sanırım 🙂  Bir de o yeşil elbisenin asaleti, şıklığı nedir? Eminim tüm vintage severlerin iştahı kabarmıştır. Magazin bir yana güzel bir film arayışındaysanız Müttefik’ i tavsiye ediyorum sizlere de.

3640424

ew-allied0000233813

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It