Zarafet bir olguysa Fransızlar bu işin kitabını yazabilir, yazmışlardır, yazmalılar. Ellerinin değdiği her alanı nasıl güzelleştirmek gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bana kalırsa bu DNA’ larında kodlu bir özellik yoksa bu kadar da koca bir ulusa mal olmazdı. Uzatmadan bugünkü konumuza geçelim. Geçen hafta Instagram hesabımdan duyurduğum üzere Fransız balkonlarına değiniyoruz.

Yeni mimari uygulamalar da sağolsun Fransız balkon temasına aslında halk olarak epey alıştık biz. Peki nedir aslı astarı? Filmlerde görmeye alıştığımız yüksek tavanlı odalardan güne selam vermek, güneşi görmek, havayı koklamak için koca pencereleri iki elle bir hışım açılan, uçup gidecekmiş gibi bir edayla havayı ciğerlerine çekecekken kibarlık timsali demir ferforjeler tarafından tutulan balkon tipidir esasen 🙂

Varla yok arası bu küçücük balkonların yaratılmasının iki sebebi var aslında. Biri Fransa’ da özellikle Paris’ te ev kiralarının ve vergilerinin çok yüksek olmasından dolayıdır. Merkeze yaklaştıkça bizim evlerimizin sadece salonu kadar eve fahiş bedeller ödendiğini görürsünüz. Mesela 40m2 bir ev Paris için ciddi anlamda bir lükstür. Yerden tasarruf adına da böyle bir uygulamaya gidilmiştir. 

Çoğu zaman 50cm’ lik bir çıkıntıdan ibaret olsa da yer yer alan biraz genişler ama yine de ufak bir masa ve sandalyeden fazlasını koymanıza olanak vermez. 

Dediğim gibi yeni projelerde de bu tip balkonları sık sık görüyoruz. 

Balkon dışa doğru genişlemiyorsa içe doğru genişlesin? 🙂 İlle de balkon diyenler için yine de gönül ferahlatıcı bir uygulama değil mi? 

Hele bir de böyle rengarenk çiçekler eşlik etti mi değmeyin seyreylemeye… Gelelim ikinci sebebe. Fransızların Ekvator ve civarında elde ettiği sömürgelerde yaptığı yapıların havalandırma ve soğutma ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Sonradan Fransa geneline de yayılmıştır.

Küçük, minik olanın zarif olması sadece bu balkonlardan dolayı bile olabilir, ne dersiniz?

Bir bloggerın balkonu mu acaba yoksa ben mi şu an orada olmak istedim?

Şimdi bu kadar güzel ve kibar örneklerini paylaştıktan sonra bu ruhsuz ve minimalist yeni-proje-balkonlarını nasıl beğenebiliriz ki? 

O halde kapanışı Notre Dame katedraline karşı Paris’ in şu mevsimde hala serin sabahına güzel bir günaydın diyerek yapalım bir fincan kahvemizle… 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It