Vitrinler bahardan direk yaza geçti. Buram buram “yazlık” kokan aksesuarlar ortalığa döküldü. “Hadi beni al, yaz geldi” diye el kol sallıyorlar. Bunlardan en can alıcısı ise hiç kuşkusuz mercanlar.

Zara Home’ dan H&M Home’ a, Mudo Concept’ e kadar neredeyse tüm dekorasyon markalarında mercan dokunuşları var bu yaz. Eskiden yazı ve denizi temsil eden unsur balıksa, artık mercan. Gerek can alıcı renkleriyle gerekse doğal ve zarif şekliyle evlerimizde baş köşeye oturtmaktan alamıyoruz kendimizi.

Farklı tipte mercanları bir araya getirerek bir köşede sergileyebilirsiniz. Aşağıda de benim balayında topladığım mercan ve deniz kabuklarından oluşan sergileme şeklim. Aslında denizin dibinde kopmuş duran kocaman bir mercan parçasına denk gelmiştik Maldivler’ de. Ancak gitmeden önce okuduğum mercan kaçakçılığı durumuna yakalanmamak için aklımız gözümüz orada kala kala bırakmıştık yine denizin dibine. 
Daha trend haliyle gövde kısmına mercan oturtulmuş abajurlar da tercih edebilirsiniz mekanlarınızda.

Hele şu sofraları taçlandıran peçete halkaları ve masa örtüleri yok mu? Tam seyirlik. Bunlarla kurduğunuz masalarda kurulsun balık sofraları!

Mercanın kendisini bulamıyorsanız resimleri duvarlarınızı süsleyebilir.

Detaylar güzeldir. Bazen böyle ufak dokunuşlar bile genel ambiyansınızda mucivezi değişiklikler yaratabilir.

İşte bunlar da benim sergilediklerime benzer mercan ve kabuk beraberlikleri…

Tabii ki mercan sadece objeden ibaret değil. Gerçek veya yapayını kullanamıyorsanız mercan renklerini bile ortama katmanız bambaşka bir yaşam enerjisi yükleyecektir hayatınıza.

Ve kapanışı bu güzeller güzeliyle yapmak istiyorum. Yaz düğünü veya kumsal düğünüyse planınız, mercanlı, deniz yıldızlı bir düğün pastasından daha güzel ne olabilir?

Sizin de mercanlı köşeleriniz varsa Instagram’ da Decoridea‘ yı tagleyerek paylaşın benimle, yayınlayayım 😉

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It