Bu ara hiç minimalist günlerimde değilim. Hep bir gösteriş hep bir şaşa! Kabul, biliyorsunuz iddialı olan çoğu şeye sempatim daha fazla. O yüzden bu ara yazılarım haricinde Instagram hesabımda paylaştığım ara görsellerde de bunu fark edebilirsiniz.

Yine son günlerde epeyce taktığım bir şarkı da Sia’ nın Chandelier‘ si. Evet, hala bıkmadım 🙂 Her ne kadar sözleriyle klibi fazla örtüşmese de “gonna swing from the chandelier” dedikçe benim gözümde canlanan, sağa sola sallanan koca heybetli bir avize! Yani bugünkü yazımın ilhamı da aynen bu şarkı. 

Standart bir aydınlatma nasıl sadece tarza göre dekorasyonu tamamlıyor ve fiziki amacını yansıtıyorsa, gösterişli (taşlı veya taşsız, fark etmez) avizeler de dekorasyonu tamamlamanın yanında bir o kadar da mekana zenginlik katıyor. Özellikle yüksek tavanlardan sarkıtılacak avizelerde bu detaya dikkat etmek gerekiyor ki o derinlik içerisinde sizin kullandığınız model zayıf kalmasın.

İddialı olan ise her zaman klasik olan değildir elbette. Farklı bir tasarımı hiç beklenmeyen bir yerde kullanmak da bir başka seçenek. Örneğin ters konumlandırılmış bu ağaç avizeye tek kelimeyle ba-yıl-dım! Fark yaratmak ve onu kullanabilmek tam da bu.

Çoğumuz belki banyolarda taşlı avizeyi abartı bulabilir. Ancak evinizin ve banyonuzun genel tarzıyla uyuştuktan sonra neden standart banyo apliklerinden kullanasınız ki?  

Özellikle şapkalı modellerde siyah son yılların trendi. Mekanı çok mu domine eder, karanlık gösterir mi diye düşünmeden alın kullanın! Siz de ne kadar beğendiğinize inanamayacaksınız.

Şapkalıların dışında taşlı ve telkari modellerini de renkli seçebilirsiniz. 

Art-deco bir klasiktir ve bence her daim tercih sebebi olabilir. Şimdilerde bu modelleri daha minimalist mobilyalarla da kombinleyebilirsiniz.

Bu yılki yılbaşı sofraları yazımda değinmiştim. Masa üzerinde süslemelerle yetinmeyip üzerinden sarkan avizenizi de süsleyebilirsiniz diye. İşte ona bir örnek daha. Nasıl da genel süslemeyle uyum içinde ve son derece şık.

Tekne çağrışımı yaptığından yazlıklara halat detaylı aksesuarları çok yakıştırıyorum. Hem daha modern şık bir görünüm yakalanıyor hem de konseptle mükemmel bir uyum sağlıyor.

Sizin avize seçiminiz nasıl? Minimalist mi gösterişli mi?

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It