Bu ara okuduğum kitapların içeriği de biraz değişti haliyle. Romanlar biraz geri plana itilirken anne-bebek-çocuk-hamilelik bazlı yayınlar üst üste beni bekler durumda. Ne kadar çok hamilelik kitabıyla boğuştuğumu anlatıp sizleri sıkmak niyetinde değilim. Ancaaakk bunların içinden okuduğum bir tanesi var ki kamuoyuna hizmet bilinciyle tavsiye etmeden geçemeyeceğim. 

Psikanalist yazar İlkim Öz’ ün kaleme aldığı “Anneler ve Kızları” kesinlikle her kız annesinin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap, hatta başucu kitabı klasmanında. Sebebi ise daha hamilelik ve emzirme döneminden alıyor da kızınızın 2 yaş, ilkokul, ergenlik ve eş seçimi gibi tüm dönemlerine kadar detaylı bir şekilde anlatıyor.

Elbette bu bir araştırma kitabı değil, doktora tezi hiç değil sadece annelere günlük hayatta kızlarıyla karşılaşabilecekleri olası problemlere karşı geliştirilmesi makul yöntemler ve davranış biçimlerinden oluşan bir rehber niteliğinde. Hatta bazen bu konuyu biraz daha detaylandırsaymış keşke diyebiliyorsunuz. O tip yerlerde verilen vaka örnekleriyle konular daha da somutlaşıyor gözünüzde. Altı çizile çizile dikkatle okunacak bir kitap.

Yazarın son sözde belirttiği anneler ve oğulları, babalar ve oğulları, babalar ve kızları kitapları sanırım henüz yayınlanmamış. Babalar ve kızları versiyonu çıkar çıkmaz hemen eşime almak niyetindeyim. Aslında “Anneler ve Kızları” kitabını sadece anneler değil, babalar da okumalı ki uygulama sırasında zaman zaman körleşebilen insanoğluna takıldığımız yerde müdahale şansı olabilsin babaların da… Sözün özü iyisi mi siz alın okuyun bu kitabı…

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It