Yemek masasız salon düşünebilir miyiz? Pek sanmıyorum. İşte onun gibi bir ana kalem berjerler de salonlar, oturma odaları için. Bir TV ve bir büyük koltuğu konuşlandırdıktan sonra hemen “şuraya da 2 berjer atalım” deriz. Peki nasıl bir berjer? Asıl soru bu.
Odanın genel tarzına ne hakim? Modern mi klasik mi? Moderndir ama berjerde klasikle daha vintage bir esinti yakalanmak istenir. Bunların hepsi mantıklı ve uygulamada başarılı sonuçlar çıkarabilecek çözümler. Ancak bazen daha sıradışı formları da denemekte fayda var. İlle de rahat olsun diye yüksek arkalıklı kocaman koltuklarda karar kılmak durumunda değiliz. Yenilikçi modellere de göz kırpabiliriz.

Son yıllarda en çok uygulananlardan biri de berjerde çift desen kumaş kullanımı. Özellikle de berjerler manzara gören bir camın önüne yerleştirilecekse sırt kısma uygulanan tasarım bir kumaşla salonunuza başka herhangi bir çarpıcı öğe eklemeksizin can alıcı bir uygulamaya imza atabilirsiniz. Aynı Persan’ ın bu uygulamasında olduğu gibi.

Çoğunlukla teras, bahçe veya dağ evlerinde tercih edilecek bir model olsa da sıradışı olduğu kesin.

Geriye dönüş hep var, hep olacak. Çapraz ayaklı berjerlerle retro bir görünüm de yakalanabilir.

Modern kullanıma bir örnek daha. Metalin iyiden iyiye evleri domine etmeye başladığı şu dönemde metal ayaklı orta sehpanızla kombinleyebileceğiniz berjerleri de tercih edebilirsiniz. Buna bir alternatif de son yıllarda CNC makinelerinin iyice hayatımıza girmesiyle bizi bol çeşide boğan mobilyacılardan çıkan desenler. İşte bir örneği de eski bir ev çekimimizden.

Ve tasarımın geldiği son noktalardan biri. Bunu eşim görmesin alır getirir salonun orta yerine koyuverir gerçekten 🙂

İşte bu yıla öncü olabilecek berjer modelleri… Sizin favoriniz hangisi?
Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It